Wolfram Alpha, czy to jest lepsze niż Google?

- autor: tsissput

 

 

Wyszukiwarka Wolfram Alpha to zupełnie nowa jakość wyszukiwania informacji w sieci. Co wyróżnia ją od standardowych wyszukiwarek? Zwykłe wyszukiwarki generują tylko odpowiedź, Wolfram Alpha generuje odpowiedź, która jest potrzebna użytkownikowi. Dostarcza informacji, której poszukuje użytkownik w związku z zadanych pytaniem. Wyszukiwanie informacji odbywa się w porównywalnym czasie do innych wyszukiwarek. Minusem jest to, że musimy formułować nasze zapytania w języku angielskim, nie mniej jednak istnieją plany rozbudowy wyszukiwarki o kolejne języki w tym łacinę.

Wolfram Alpha jest raczej rodzajem encyklopedii; nie wskazuje linków do powiązanych z wyszukiwanych hasłem stron; stara się odpowiedzieć na nasze pytanie zagadnieniami z różnych dziedzin nauki. Wolfram Alpha jest więc internetowym robotem. Wolfram Alpha cierpliwie odpowiada na zadane mu pytania. Odpowiedź jest jednoznaczna. Przykładowo wpisując hasło „milk Poland”, Wolfram Alpha przedstawi nam zestaw statystyk dotyczących konsumpcji mleka w Polsce (Poland, consumption, milk). Dowiemy się m.in. ile mleka spożywa się rocznie w Polsce, jakie daje nam to miejsce na świecie, jak zmieniała się ilość spożycia mleka na przestrzeni lat oraz ile wynosi roczne spożycie mleka na mieszkańca Polski. Wyniki wyszukiwania dla analogicznego hasła w języku polskim nie dają satysfakcjonujących rezultatów.

Wyszukując informacji kiedy powstała wyszukiwarka Wolfram Alpha otrzymamy wynik 18 maja 2009. Nie wolno tutaj zapominać skąd wywodzi się wyszukiwarka Wolfram Alpha. Bazuje ona na poprzednim projekcie zwanym Wolfram Mathematica. Dlatego właśnie najmocniejszą stroną wyszukiwarki są nauki ścisłe. Strona potrafi rozwiązywać trudne formuły matematyczne, wykonywać rozkład związków chemicznych i pokazywać mapy układów gwiezdnych. Jej pomysłodawcą jest Stephen Wolfram. Jest on cenionym brytyjskim naukowcem z branży informatyczno-technologicznej. Mimo iż do dnia startu wyszukiwarki zawierała ona braki w bazie danych Stephen Wolfram przekonywał o konieczności jej uruchomienia. Udostępnienie użytkownikom wyszukiwarki było pierwszym krokiem do zrozumienia zapytań formułowanych przez tychże użytkowników. Według Stephena Wolframa istotą wyszukiwarki jest kompletowanie wszystkich faktów dotyczących zapytania oraz przedstawienie ich ze zrozumieniem użytkownikowi. Wyszukiwarka jak to już wspomniano funkcjonuje na zasadzie pytanie-odpowiedź. W bazie danych wyszukiwarki znajduje się około 10 trylionów danych. Mimo takiej ilości danych wyszukiwarka działa w czasie rzeczywistym i szybko zwraca nam odpowiedź. Z drugiej strony na stwierdzenie, że obecna baza danych to dopiero dobry początek.

 

Warto obejrzeć fragment Semantic Technology Conference z 2009 roku, na której dyskutowano jak wyglądać będzie wyszukiwarka Wolfram Alpha, i co nowego wniesie w stosunku do istniejących wyszukiwarek.

Wolfram|Alpha – An Interview from Semantic Web on Vimeo.

 

Wyszukiwarka Wolfram Alpha współpracuje z wieloma partnerami takimi jak Microsoft Bing czy Apple. Podczas niektórych wyszukiwań Wolfram Alpha posiłkuje się danymi z wyszukiwarki Microsoft Bing (źródło informacji zawartych w akapicie: http://en.wikipedia.org/wiki/Wolfram_Alpha).

Jeżeli chodzi o technologię to Wolfram Alpha została napisana z wykorzystaniem aplikacji Mathematica. Objętość linijek kodu wynosi aż 5 milionów. Wyszukiwarka Wolfram Alpha działa na 10,000 procesorach.

Można powiedzieć, że Wolfram Alpha jest wyszukiwarką ze sztuczną inteligencją. Fanom komputerów od dawna marzy się możliwość porozumienia z urządzeniem. Wolfram to krok w tę stronę – dzięki mechanizmom sztucznej inteligencji, wyszukiwarka próbuje interpretować pytanie i udziela odpowiedzi.

Wolfram Alpha stara się odpowiedzieć jak najdokładniej na zadane pytanie. Nie można od wyszukiwarki Wolfram Alpha oczekiwać wszystkiego bowiem jest ona dopiero w wersji Alpha (eksperymentalnej) :).

 

Przykładowe zastosowanie Wolfram Alpha w dziedzinie matematyki:

– prostych/zaawansowanych obliczeń matematycznych,

– obliczania równań (pokazywanie poszczególnych kroków działań),

– rozwijania ciągów liczbowych,

– obrazowania równań,

– wyświetlania stałych matematycznych z zadaną dokładnością,

– rysowania wykresów funkcji, (również w 3D),

– przeliczania na system dziesiętny liczb rzymskich,

– i wiele, wiele  innych.

 

Zadając wyszukiwarce Wolfram Alpha pytanie: „Is Wolfram Alpha better than Google ?”, oraz wyszukując w Google „Is Google better than Wolfram Alpha”, możemy dojśc do ciekawych wniosków. Wyniki wyszukiwania informacji w Google nie dały oczekiwanych rezultatów. Natomiast WolframAlpha miło zaskoczył odpowiadając:  „Give it a test drive and let us know what you think!”

Wolfram Alpha tak naprawdę niewiele ma wspólnego z tym, co znamy jako wyszukiwarki. To raczej wielka baza wiedzy, której możemy używać w dowolny sposób.

Czy można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która wyszukiwarka jest lepsza Wolfram Alpha czy Google ? Raczej nie. Obie wyszukiwarki wzajemnie się uzupełniają. Wyszukując informacji na zadany temat zawsze należy starać się korzystać z kilku wyszukiwarek. Informacje pochodzące z wyszukiwarki Wolfram Alpha są sprawdzone i niezawodne, ponieważ tak jak napisano wcześniej Wolfram Alpha bazuje na wiedzy encyklopedycznej. Jeżeli chodzi o wyszukiwarkę Google, to w wynikach wyszukiwania uzyskamy wszystkie informacje, które wiążą się z zadanym hasłem w różnoraki sposób. Co więcej, na większość zaprezentowanych na końcu tego artykułu pytań, Google nie będzie nam w stanie udzielić bezpośredniej odpowiedzi. Wolfram zrobi to od razu i na tym polega jego przewaga.

Wyszukiwarka Wolfram Alpha nie jest konkurentem dla Google. Jeśli może komuś zagrozić, to już prędzej Wikipedii. Co prawda, dane w Wolframie zawsze posiadają odnośniki do poważnych naukowych źródeł (co jest przewagą Wolframa nad Wikipedią).

Nie istnieje jednak jedna super-wyszukiwarka, która łączyła by zalety wyszukiwarek Google oraz Wolfram Alpha. Uważam, że to gdzie użytkownik będzie szukał informacji zależy od niego samego. Zakładając, że wyszukiwarkę Google użytkujemy na co dzień, kilka chwil spędzonych z wyszukiwarką Wolfram Alpha da nam pogląd gdzie, w zależności od zapytania warto wyszukiwać informacji.

Wolfram Alpha jest rzeczą godną uwagi.

 

 

Wyszukiwania których warto spróbować w Wolfram Alpha:

 

 Zapytania natury ogólnej:

What is the world’s most powerful software?

Is Wolfram|Alpha better than Google ?

Where is Waldo ?

How much Wood could a Woodchuck …

Open the pod bay doors, HAL

What do women want ?

All work and no play

What’s the Problem?

How many angels can dance on the head of a pin ?

Where are the flowers ?

How do I win the lottery ?

How many roads must a man walk down before you can call him a man?

To be or not to be ..

Where do Babies come from ?

How are you Gentlemen ?

I don’t know

Knock Knock …

I Love You ..

What came first, the chicken or the egg?

Can you pass the Turing Test ?

What is a Hospital ?

Where are my Keys?

Answer to the life, the universe, and everything

Horns on Unicorn…….

 

Zapytania dotyczące wyszukiwarki Wolfram:

What do you like?

Do you eat?

What is your name?

What are you?

Where are you?

How are you?

How old are you?

Do you speak Urdu?

Hello!

Are you self aware ?

Are you Skynet ?

Are you a robot ?

 

Zapytania dotyczące superbohaterów:

Who is Clark Kent?

Who is Bruce Wayne?

Peter Parker

Bruce Banner

 

Wolfram Alpha w sieci:

http://www.wolframalpha.com

http://www.facebook.com/OfficialWolframAlpha

http://twitter.com/#!/Wolfram_Alpha

 

 

Wolfram Alpha na urządzenia mobilne:

https://market.android.com/details?id=com.wolfram.android.alpha&hl=pl

http://itunes.apple.com/us/app/wolframalpha/id334989259?mt=8

Autor: Marek Gołębiowski (83690)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: