Cleverbot – chatbot, który przeszedł test Turinga

- autor: tsissput

 

Cleverbot to program komputerowy , który został stworzony w 1988 roku przez zajmującego się zagadnieniami sztucznej inteligencji Rollo Carpentera. Od momentu stworzenia Cleverbot cały czas się uczył prowadząc niekończące się rozmowy. W 1997 roku doczekał się bardzo istotnej innowacji, która polegała na udostępnieniu każdemu internaucie na świecie możliwości przeprowadzenia z nim rozmowy. Do chwili obecnej Cleverbot miał podobno przeprowadzić w sumie ponad 65 miliardów konwersacji.

Cleverbot jest typem chatbota. Czym jest chatbot? Chatbot, znany również jako chatterbot lub linguabot to program komputerowy którego zadaniem jest prowadzenie konwersacji przy użyciu języka naturalnego bądź interfejsu tekstowego, sprawiając wrażenie inteligentnego. Zabieg ten ma na celu oszukanie rozmówcy, tak aby myślał iż rozmawia on z żywym człowiekiem. Chatboty często używane są na stronach internetowych jako interaktywne, wirtualne postacie, zastępujące żywych konsultantów, odpowiadając na pytania z zakresu usług i działalności danej firmy.

Jedne z najprostszych chatbotów posługują się stałą bazą wiedzy złożoną ze słów kluczowych i przypisanych im komunikatów. Komunikaty te wysyłają w odpowiedzi użytkownikowi, gdy w jego tekście znajdą dane słowo. Na przykład prosty chatbot dostając pytanie „Jaka jest u Ciebie pogoda?” zapewne odpowie komunikatami „Jest bardzo słonecznie” lub też „Jest pochmurno” przypisanymi do słowa „pogoda”. Inną metodą może być też zamiana wiadomości otrzymanej i odesłanie jej z powrtoem użytkownikowi aplikacji, Jeżeli np. rozmówca wysyła komunikat „Bardzo lubię placki”, program może odpowiedzieć następująco: „Dlaczego bardzo lubisz placki?”. Sposoby te zazwyczaj są wystarczające, aby ludzi, którzy nie są świadomi rozmowy z komputerem i nie znają tego typu programów, zainteresować na tyle, by utrzymali rozmowę przynajmniej przez krótki czas. Są to tak zwane „sposoby udawania inteligentnej osoby”. Zalicza się do nich np.:

  • opowiadanie żartów,
  • przytaczanie cytatów,
  • nawiązywanie wypowiedzi do słów kluczowych,
  • zarzucenie rozmówcy pytaniami,
  • przypominanie początkowych wypowiedzi rozmówcy,
  • odpowiadanie wymijająco,
  • częsta zmiana tematu rozmowy,
  • inne.

Bardziej zaawansowane chatboty poszerzają swoją bazę wiedzy w trakcie kolejnych rozmów. Wykorzystują zaawansowane parsery do analizy otrzymanych wiadomości korzystające zarówno z wiedzy z dziedziny analizy języka naturalnego jak i algorytmów uczenia maszynowego.

Wracając do tematu nadrzędnego, czyli Cleverbot’a. Jest on pierwszym programem, który zaliczył test Turinga. O tym, kim był Alan Turing nie muszę chyba pisać. Natomiast pojęcie testu Turinga jest zapewne mniej znane. Test Turinga, który definiuje „maszynę myślącą”, został zaproponowany w 1950 roku przez wspomnianego ów Alana Turinga. Zgodnie z jego założeniami, maszyna jedynie wtedy może pomyślnie go przejść, jeżeli opanuje umiejętność myślenia w sposób podobny do ludzkiego. Oznacza to, że prowadzący z nią rozmowę człowiek nie będzie mógł wiarygodnie stwierdzić, że nie rozmawia z drugim człowiekiem.

„Test wygląda następująco: sędzia – człowiek – prowadzi rozmowę w języku naturalnym z pozostałymi stronami. Jeśli sędzia nie jest w stanie wiarygodnie określić, czy któraś ze stron jest maszyną czy człowiekiem, wtedy mówi się, że maszyna przeszła test. Zakłada się, że zarówno człowiek jak i maszyna próbują przejść test zachowując się w sposób możliwie zbliżony do ludzkiego.”

Jeszcze do niedawna testu Turinga nie zaliczył żaden komputer. Aż do początku września tego roku. Test został zaliczony podczas dorocznego festiwalu Techniche w indyjskim Guwahati. Dokonał tego właśnie Cleverbot.
W teście udział wzięło 1334 osoby, które obserwowały przebieg rozmowy z programem Cleverbot, oczywiście nie wiedząc kto jest rzeczywistym rozmówcą. Po zaobserwowanej konwersacji aż 59,3% z nich przyznało, że jej uczestnikiem był człowiek, co oznacza, iż Cleverbot jako pierwszy na świecie przeszedł test Turinga.

Co na temat zaliczonego testu sądzi twórca programu Cleverbot?
„Moja odpowiedź na to pytanie jest dość jednoznaczna. Nie, pomyślne przejście testu nie oznacza, że Cleverbot myśli. Można jedynie stwierdzić, że może było trochę inteligencji w tym co się stało, ale myślę, że powinniśmy tu odróżnić myślenie od inteligencji słowa.”

Zdaniem Carpentera problem polega na tym, że mimo iż wynik przewyższył 50% próg, to i tak program Cleverbota i ludzi wciąż dzieli przepaść.

Carpenter dodaje:
„Zdanie egzaminu nie jest dowodem inteligencji, a jedynie pokazuje, że maszyna może naśladować inteligencję. To oczywiście jednak nie znaczy, że przechodzenie takiego testu jest bez sensu.”

Na podstawie przeprowadzonego znamy też wynik „ludzi”. W rozmowach, w których rozmówcą faktycznie był człowiek zaledwie 63,3% obserwatorów przyznało, że byli świadkami konwersacji z istotą ludzką. Więc można by tutaj zaryzykować stwierdzenie, że jako ludzkość tracimy swój „ludzki” czynnik.

Cleverbot jest dostępny na platformy mobilne takie jak iOS oraz Android. Jest to spora nowość. W przypadku platformy Android rozmowę możemy prowadzić nagrywając naszą mowę, która zostanie zamieniona na tekst i przesłana do serwera aplikacji Cleverbot. W odpowiedź Cleverbot zinterpretuje naszą sentencję i udzieli odpowiedzi, która zostanie odtworzona na urządzeniu mobilnym na głos.

Większość współczesnych linguabotów oprócz interfejsu tekstowego posiada interfejs graficzny. Wizualizacja postaci chatbota przybiera najczęściej postać człowieka, ale może on być dowolnym przedmiotem. Dobrym przykładem jest tutaj bot ze strony existor.com

Wygląd może być stworzony za pomocą:
• grafiki 3D,
• rysunku,
• nagrania wideo,
• zdjęcia modelki/modela,
• animacji flash,
• innych.

Jeżeli chodzi o zastosowanie chatbotów to poza zastosowaniem naukowym i rozrywkowym, chatboty są wykorzystywane w Internecie jako wirtualni doradcy i przewodnicy po serwisach internetowych. Tego typu programy zazwyczaj nie starają się zachować w tajemnicy faktu, że nie są człowiekiem, ale dzięki temu, że „rozumieją” pytania zadawane w języku naturalnym, mogą być wykorzystywane jako inteligentne wyszukiwarki treści potrzebnych użytkownikowi. Takie chatboty są zwykle dostępne z poziomu przeglądarki internetowej i często wyposażone w animowany awatar, który obrazuje przeżywane emocje.

Innym produktem Rollo Carpentera jest Jabberwacky. Jest to również program symulujący człowieka, z którym można porozmawiać przy użyciu języka naturalnego i interfejsu tekstowego. Jabberwacky dwukrotnie (w 2005 i 2006 roku) wygrał zawody oparte na teście Turinga o nagrodę Loebnera.

Istnieje mnóstwo chatbotów. Wszystkie chatboty można znaleźć w katalogach chatbotów (np. na stronie http://www.chatbots.org/pl ). Przykładowe polskie chatboty to m.in.: Snikers, Ania, Wirtualny Szkoleniowiec BHP, i inne.

Pomiędzy chatbotami rozgrywane są zawody. Zawody skupiają się wokół testu Turinga lub bardziej szczegółowych zadań. Dwa coroczne zawody to: Nagroda Loebnera i „The Chatterbox Challenge”.

Warto by jeszcze wspomnieć odnośnie ewaluacji chatbotów. Poświęconych jej jest wiele artykułów. W skrócie można powiedzieć, że zajmuje się ona oceną strony lingwistycznej (sensowności wypowiedzi chatbota), strony pozalingwistycznej; czyli komponentówtakich jak wygląd, mimika i intonacja itp.

Tym akcentem dobrze byłoby zakończyć dyskusję o Cleverbocie i chatbotach. Pozostaje nam tylko obserwować coraz bardziej „inteligentne” boty i spoglądać w przyszłość, jak jeszcze lepiej można by je wykorzystać.

 

Rozmowa z Cleverbotem:

Ja : So now that you’ve passed the Turing test, what are you going to try and do next?
CB: I am going to continue to try and have a decent conversation with you.

Ja: Are you going to greet the people which writes articles on the tsiss.wordpress.com site?
CB: Yes

 

Źródła:
http://www.cleverbot.com/
http://www.cleverbot.com/human
http://en.wikipedia.org/wiki/Cleverbot
http://en.wikipedia.org/wiki/Chatterbot
http://en.wikipedia.org/wiki/Turing_test

Autor: Marek Gołębiowski (83690)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: