Czym jest poczucie wspólnoty?

- autor: tsissput

Zanim zaczniemy rozważania na temat sieci społecznych dobrze by było się zastanowić czym tak właściwie jest poczucie wspólnoty, oraz jakie cechy decydują o tym, że ludzie czują się ze sobą powiązani. Na przestrzeni lat wielu psychologów próbowało w swoich pracach, zdefiniować społeczeństwo i opisać je za pomocą liczb. Pomimo tego, że każdy z nich skupiał się na różnych aspektach społeczeństwa, wszyscy zgadzają się, że poczucie wspólnoty tak naprawdę zależy od indywidualnych potrzeb i doświadczeń ludzi jako jednostek. Stąd trudno jest znaleźć jednolite cechy określające wspólnotę.

David W. McMillan i David M. Chavis w swoim artykule podjęli próbę zdefiniowania poczucia wspólnoty. Ich definicja opiera się na czterech podstawowych elementach:

– członkostwie

– wpływie

– integracji i wypełnianiu wspólnych potrzeb

– dzieleniu się wspólnymi przeżyciami

Definicja, którą sformułowali brzmi: „Sense of community is a feeling that members have belonging, a feeling that members matter to one another and to the group, and a shared faith that members’ needs will be met through their commitment to be together.”

Żeby lepiej zrozumieć poczucie wspólnoty i elementy potrzebne do utworzenia i utrzymania wspólnoty postaram się rozwinąć każdą z tych 4 ww. cech.

Członkostwo

Członkostwo jest poczuciem, że każdy człowiek znajdujący się w wspólnocie wniósł swój wkład aby do danej wspólnoty należeć, oraz ma poczucie bycia częścią danej społeczności. Stąd rodzą się granice, które określają kto może a kto nie może należeć do danej wspólnoty. Są one ważną częścią wspólnoty, z jednej strony odgradzają nowych członków od wstąpienia, ale zarazem dają należącym już poczucie bezpieczeństwa. Ludzie aby uwypuklić owe granice często tworzą własne symbole, ubierając się podobnie, mówiąc specyficznym językiem.

Wpływ

Wpływ jest dwukierunkowym pojęciem. Z jednej strony aby jednostka była zainteresowana uczestniczeniem w wspólnocie, musi mieć poczucie, że ma wpływ na jej działania. Z drugiej strony spoistość grupy jest uwarunkowana, jej zdolnością do wpływania na członków.

Integracja i wypełnianie wspólnych potrzeb

Trzeci element jest tak naprawdę wzmocnieniem poczucia wspólnoty. Żeby stworzyć silniejszą więź pomiędzy ludźmi, wspólnota musi w jakiś sposób wypełniać potrzeby jej członków. Niektórymi nagrodami jakie mogą otrzymywać członkowie grupy, które niewątpliwie wpływają na poczucie wspólnoty są: status bycia członkiem, wspólne sukcesy, oraz kompetencje i zdolności pozostałych członków. Oczywiście istnieje dużo więcej potrzeb, są one jednak uwarunkowane indywidualnymi przeżyciami członków i zależą od potrzeb jednostek.

Dzielenie się wspólnymi przeżyciami

Dzielenie się wspólnymi przeżyciami jest częściowo oparte na wspólnej historii. Nie jest konieczne, aby członkowie uczestniczyli w historii, ale muszą identyfikować się z nią. Współudział członków w wydarzeniach historycznych ma wpływ na umocnienie więzi społecznych. Przykładem mogą być weterani wojenni, którzy pomimo, że nie znają się dobrze czują wielką więź pomiędzy sobą.

Dynamika wewnątrz poszczególnych elementów

Teraz kiedy zdefiniowaliśmy elementy poczucia wspólnoty zastanówmy się jak one współdziałają między sobą. McMillan i Chavis w swojej pracy zaproponowali schemat, który zawiera wszystkie ww. elementy (table 1).

tabela 1 - elementy poczucia wspólnoty i ich relacje

Pięć cech członkostwa zdaje się funkcjonować w swego rodzaju samo-wzmacniającego się cyklu.

Możemy także stwierdzić, że wpływ grupy na jednostkę, daje tej jednostce większą możliwość wpływu na grupę. Kiedy jeden z członków stara się bardziej  dominować lub mieć większy wpływ na grupę staje się mniej podatny na wpływy grupy.

Wymienna dynamika integracji i wypełniania wspólnych potrzeb, zdaje się być jasna. Społeczeństwa powstają wokół jakichś konkretnych potrzeb, a ludzie łączą się razem aby te potrzeby realizować.

Dzielenie się wspólnymi przeżyciami może być przedstawione za pomocą dwóch wzorów. Pierwszy z nich pokazuje wpływ kontaktów pomiędzy członkami, oraz jakość interakcji na dzielenie się wspólnymi przeżyciami.  Drugi opisuje, zależność: (szczęśliwe zakończenia wspólnych historii – ich dwuznaczność)x(jakość wydarzeń x wspólny udział w nich) + wartość szacunku z nich wyniesionego – wielkość upokorzenia.

Dynamika pomiędzy poszczególnymi elementami

Na zakończenie przedstawię prosty(lekko wyidealizowany) przykład jak poszczególne cechy wpływają na stworzenie społeczeństwa, oraz jak przenikają się nawzajem.

Na uniwersytecie, ktoś wywiesza ogłoszenie o utworzeniu grupy sportowej. Na pierwsze zebranie przychodzą zupełnie obcy dla siebie ludzie, których jednak połączyła wspólna potrzeba uprawiania danego sportu (wypełnianie wspólnych potrzeb). Drużyna jest ograniczona jedynie do uczniów danego uniwersytetu (granice członkowstwa), oraz spędza wspólny czas na treningach (integracja). Grają mecze z innymi uczelniami i zaczynają wygrywać(dzielenie się wspólnymi wydarzeniami ze szczęśliwym zakończeniem). W trakcie gry zawodnicy dają z siebie wszystko, żeby uzyskać jak najlepszy wynik(wkład osobisty). Wraz z kolejnymi zwycięstwami członkowie są coraz bardziej rozpoznawani(szacunek wyniesiony z bycia członkiem grupy). Ktoś proponuje, aby kupić jednakowe stroje(symbole),a pozostali przystają na to  ( wpływ).

Przykład pokazuje jak w liniowy sposób potrzeby przeplatają się wzajemnie. Oczywiście świat nie zawsze jest taki prosty.

Podsumowując ww. cechy wspólnoty , są tylko próbą opisania tego co jest grupie potrzebne do koegzystencji. Oczywiście, żeby grupa mogła istnieć nie jest konieczne spełnienie wszystkich z nich. Jednak cechy te  łączą grupę w całość i powodują powiększenie więzi pomiędzy jej członkami. Myślę, że znajomość mechanizmów wpływających na poprawne funkcjonowanie grupy może wpływać na jakość naszych kontaktów.  Świadomość wspólnych potrzeb łączących nas z grupą, wpływu jaki my mamy na grupę oraz grupa na nas oraz tego jak ważne jest wspólne przeżywanie różnych wydarzeń może nam pomóc znaleźć swoje miejsce w grupie a co za tym idzie lepsze funkcjonowanie w tej grupie oraz szerzej w całym społeczeństwie. Nie należy bowiem zapominać, że człowiek to istota społeczna, która do prawidłowego rozwoju potrzebuje akceptacji i wsparcia od innych.

 

Żródła:

Sense of Comunity: A Definition and Theory

Autor: Krzysztof Duszczyk 84787

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: