System Komentarzy od Facebooka

- autor: tsissput

Niedawno miało miejsce wydarzenie na miarę wprowadzenia przycisku Like przez Facebooka. Otóż największy portal społecznościowy świata wprowadził nowy system komentrzy i jednocześnie udostępnił go każdemu chętnemu, poprzez zewnętrzne API. Od teraz każdy programista może, w paru linijkach kodu, dodać do swojej strony komentarze z prawdziwego zdarzenia – czyli od Facebooka. API zostało udostępnione w formie społecznościowego pluginu, który umożliwia użytkownikom komentowanie na wskazanej stronie, a programiście narzędzie dla moderacji i rozprowadzania.

Komentarze są inteligentne – plugin potrafi samodzielnie wyodrębnić komentarze o największej wartości dla każdego użytkownika. Szereguje je, pokazując każdemu użytkownikowi wpierw komentarze od osób, które przez niego znane (przyjaciele bądź przyjaciele przyjaciół), następnie komentarze najbardziej lubiane. Wszelkie komentarze, które zostały uznane jako spam są automatyczne ukrywane i nie wyświetlane użytkownikom.

Kolejną ważną funkcjonalnością jest łatwość dzielenia się komentarzami z przyjaciółmi bądź ludźmi, którzy lubią stronę na Facebooku. Jeśli użytkownik zaznaczy pole “Post to Facebook” to, gdy doda nowy komentarz, jego zawartość pojawi się przyjaciół użytkownika – w ich “News Feed” – wraz z linkiem na stronę, gdzie ten komentarz został dodany. Przyjaciele oraz ludzie, którzy lubią stronę na Facebooku, będą mogli wziąść udział w toczącej się na Twojej stronie dyskusji i dodać własne komentarze.

Ważne atrybuty:

Podłączając system komentarzy od Facebooka, programista może łatwo dostosować go do swoich potrzeb, ustalając parametry konfiguracyjne:
– href – adres na który powinien wskazywać system komentarzy. Wszystkie komentarze wyświetlane na “News feed” innych użytkowników będą linkowały do wskazanego adresu.
– width – wielkość pluginu podana w pixelach. Rekomendowane minimum to 400px.
– num_posts – liczba komentarzy pokazywana przy domyślnych ustawieniach. Domyślnie 10, minimalnie 1.
– colorscheme – schemat kolorów dla pluginu. Obecnie obsługiwane są dwie wartości ‘light’ oraz ‘dark’.

Narzędzie do moderacji

Administratorzy mogą ustalić domyślny poziom widoczności komentarzy. Obsługiwane są wartości: “widoczne dla wszystkich” oraz “ograniczona widoczność”. W pierwszym wypadku komentarz dodany przez użytkownika będzie domyślnie widoczny dla wszystkich, natomiast w drugim przypadku będzie on widoczny tylko dla przyjaciół komentującego. W wyniku, opcja pozwala ukryć przed użytkownikiem niepotrzebną treść – co sprawia, że użytkownik ma mniej do czytania i widzi tylko ważne dla niego informacje.

Administratorzy mogą także blokować słowa w komentarzach – na przykład zablokować używania konkretnych przekleństw, oraz blokować użytkowników. Jeśli zablokowany użytkownik spróbuje dodać nowy komentarz, taki komentarz zostanie automatycznie potraktowany opcją ograniczonej widoczności. Podobnie stanie się, gdy w komentarzu pojawi się zablokowane słowo.

Aby móc wykonywać moderację, programista musi zapisać siebie jako administratora. Aby tak się stało, wystarczy dodać meta tag na konkretnej stronie, gdzie jest używany system komentarzy od Facebooka, wykorzystujący “open graph” – kolejne API od Facebooka, o którym tutaj nie będzie więcej informacji. Podsumowując, wystarczy wkleić na własną stronę poniższą linijkę:

Aby dodać wielu moderatorów, wystarczy oddzielić od siebie poszczególne identyfikatory za pomocą przecinków, bez umieszczania między nimi spacji.

Jeśli strona posiada wiele systemów komentarzy od Facebooka, rekomendowanym zachowaniem jest wykorzystanie modułu aplikacji Facebookowej. Wystarczy aby programista zarejestrował wcześniej własną aplikację i ustalił siebie jako jej administratora. Następnie na stronach, które wykorzystują system komentarzy od Facebooka wystarczy dodać linijkę:

Pozwoli to na dostęp do interfejsu moderatora na Facebooku, gdzie wszystkie komentarze ze wszystkich systemów komentarzy zarejestrowanych pod wspomnianą aplikacją będą mogły być łatwo razem moderowane. Oczywiście, gdy wszystkie systemy komentarzy będą powiązane ze sobą razem za pomocą identyfikatora tej samej aplikacji, wtedy wszystkie ustawienia moderacji, które programista wybierze, będą odwoływały się do wszystkich powiązanych systemów komentarzy. Dla przykładu, zmiana ustawień moderacji opcji poziomu widoczności na ‘ograniczona widoczność’ sprawi, że wszystkie systemy komentarzy od Facebooka określone przez ten sam identyfikator aplikacji otrzymają nowe ustawienie. Nie istnieje sposób aby rozróżnić jeden system komentarzy od drugiego, jeśli obydwa zostały zarejestrowane przy pomocy tego samego identyfikatora aplikacji. Jeśli programista potrzebuje ustalić dwie odmienne opcje moderacji dla dwóch systemów komentarzy, wskazane jest, aby wykorzystał dwa bądź więcej różnych identyfikatorów aplikacji. Wtedy możliwe jest ustalenie różnych opcji moderacji do systemów komentarzów podlegającym różnym identyfikatorom aplikacji.

Zbiór najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi:

W jaki sposób zdobyć informację o liczbie komentarzy pozostawionych na stronie?

Specjalny tag “fb:comments-count” zwróci liczbę komentarzy do strony, otoczoną tagiem . Programista może dalej, w prosty sposób, stylować prezentację tego tagu, aby wyglądał należycie dobrze. Dla przykładu, aby pokazać liczbę komentarzy na stronie o adresie “example.com” należy wkleić następującą linijkę:

niesamowitych komentarzy.

Można także załadować ramkę od Facebooka, która wyświetli liczbę komentarzy oraz link do strony. Dla przykładu, aby pokazać liczbę komentarzy na stronie o adresie “example.com” należy wkleić następującą linijkę:

http://www.facebook.com/plugins/comments.php?href=example.com&permalink=1

Liczba komentarzy pozostawionych na stronie o konkretnym adresie, może zostać także zwrócona poprzez Facebookowy Graph API. Dla przykladu, aby obejrzeć liczbę komentarzy na stronie o adresie “example.com” należy przeczytać pole ‘comments’ na stronie https://graph.facebook.com/?ids=http://example.com/.

W jaki sposób można się dowiedzieć, gdy ktoś doda komentarz na stronie?

Programista może zarejestrować się do zdarzeń “comment.create” oraz “comment.remove” za pomocą specjalnego API udostępnionego poprzez FB.Event.subscribe.

Co robi filt gramatyki?

– Dodaje interpunkcję (czyli między innymi kropki na końcu zdań).
– Usuwa dodatkowe spacje.
– Rozwija często używane skróty (na przykład: “pls” staje się “please”).
– Dodaje spację po interpunkcji (na przykład “Hi,Cait” staje się “Hi, Cait”).
– Usuwa standardowe błędy gramatyczne (na przykład zamienia “dont” na “don’t”

Programista może łatwo uruchomić bądź wyłączyć filt gramatyki poprzez zmianę ustawień w wewnątrz pluginu systemu komentarzy od Facebooka.

W jaki sposób uzyskać dostęp do komentarzy pozostawionych na stronie?

Komentarze dla każdej strony mogą zostać pobrane za pomocą Facebookowego Graph API. Wystarczy odwiedzić stronę: https://graph.facebook.com/comments/?ids={TWÓJ_ADRES}. Dla przykładu komentarze do strony przedstawiającej sytem komentarzy od Faceboka można pobrać poprzez odwiedzenie strony: https://graph.facebook.com/comments/?ids=http://developers.facebook.com/docs/reference/plugins/comments.

Czy można poprawić pozycję w pozycjonowaniu strony za pomocą komentarzy pozostawionych na stronie?

System komentarzy od Facebooka jest wyświetlany wewnątrz tagu na stronie, i większość silników wyszukiwarek nie przeszukuje zaartości w ewnątrz tagu . Jednakże, istnieje możliwość dostępu do komentarzy pozostawionych na stronie poprzez Facebookowe Graph API (jak opisano w pytaniu powyżej). Wystarczy wziąść takie komentarze i wkleić je wewnątrz tagu na stronie (ukryte za pluginem systememu komentarzy). Rekomendowane jest cache’owanie rezultatów, ponieważ pobieranie komentarzy za pomocą Facebookowego Graph API, przy każdym ładowaniu strony, może być niezwykle wolne i spowolnić wyświetlanie się samej strony, która ładuje system komentarzy.

Jak mogę umożliwić komentowanie użytkownikiem wykorzystując innych niż Facebook providerów?

Obecnie, wewnątrz ustawień pluginu, programista może wybrać i umożliwić logowanie się za pomocą zewnętrznych dostarczycieli. Ustawienie umożliwi komentowanie użytkownikom wykorzystującym konta Yahoo!, AOL bądź Hotmail (czyli nie Twitter bądź Google).

Autor: 84836
Źródła:
http://developers.facebook.com/docs/reference/plugins/comments/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: