Jak można utworzyć swoją własną sieć społecznościową?

- autor: tsissput

Platforma Ning została uruchomiona w 2005r przez Gina Bianchini i Marc Andreessen. Oferuje ona utworzenie własnej sieci społecznościowej z wybranym wyglądem oraz pozwala na uruchomienie dodatkowej funkjonalności jak: zdjęcia, filmy, forum i blog oraz połączenie z Facebook, Twitter, Google, Yahoo!. Ważną rzeczą jest to, iż aby stworzyć sieć nie jest nam potrzebna żadna skomplikowana wiedza techniczna. Nie ma również limitów na liczbę sieci, do której dany użytkownik może należeć.

 

Cechy.

Najważniejszą cechą tej platformy jest to, że każdy może stworzyć własną sieć społecznościową dla konkretnego tematu lub potrzeby, dla połączenia ze sobą grupy ludzi o podobnych zainteresowaniach . Każdy, kto dołączył się posiada swoją własną profilową stronę. Na tej stronie ma możliwość dodania zdjęć, filmów lub wpisu odnośnie danego tematu. Może on także łączyć się w grupy z innymi użytkownikami, zawierać znajomości. Społeczność Ning można zintegrować z różnymi usługami takimi jak: Facebook, Twitter, Google, Yahoo. Na przykład, ludzie mogą przyłączyć się do sieci za pomocą Facebooka lub konta na Twitterze i współdzielić treści z sieci Ning bezpośrednio do tych portali. Użytkownicy mogą osadzić treści bezpośrednio z tych usług do sieci Ning, jak również innych usług i treści multimedialnych jak: Youtube, Vimeo czy odtwarzacze muzyki z Myspace lub SoundCloud. Ning ma tylko płatną opcję korzystania z platformy. Każdy stopień płatności (2.95$, 24.95$, 59.95$) pozwala na uruchomienie różnej funkcjonalności, narzędzi, dostosowań oraz obsługi klienta. Kiedyś była jeszcze dostępna darmowa opcja, lecz niestety firma postanowiła ją wyłączyć, co skutkowało zamknięciem wielu stron. Administratorzy Ning mogą wybrać jedną z opcji, które ustawiają różne poziomy widoczności, prywatności i członkostwa. W lutym 2011r, Ning wprowadził nowy sposób na dostosowanie i zmienianie wyglądu swojej sieci poprzez Ning Design Studio. Umożliwia on użytkownikom wybór predefiniowanego szablonu, o różnym kolorze, czcionce, tła i obrazka na pierwszym planie. Użytkownicy mogą wybrać i wprowadzić zmiany w szablonach lub użyć CSS do stworzenia niestandardowych zmian wizualnych w ich społeczności. Design Studio pozwala również zmienić układ kolumn oraz ich szerokość. Ning umożliwia programistą kontrolę nad zmianami w kodzie w ich sieciach społecznościowych, umożliwiając im zmianę funkcji i logiki aplikacji.

 

Jak to działa?

Zarejestrowani użytkownicy mogą utworzyć nową sieć społecznościową w krótkim czasie bez wymagania technicznej wiedzy. Po wybraniu nazwy i adresu URL, stworzenie sieci jest prostym procesem przejścia przez 4 ekrany. Użytkownik wskazuje, czy sieć ma być prywatna (tylko zaproszeni ludzie mogą oglądać i dołączyć) lub publiczna. Przypisuje odpowiednie tagi oraz opis dla swojej sieci, dodaje słowa kluczowe. Wybiera funkcje, których chce używać np. zdjęcia, video, blog, zdarzenia, grupy i używa mechanizmu drag and drop do umieszczenia tych funkcji na stronie. Wybiera odpowiedni temat graficzny (kolory, czcionki, rozmiary) oraz decyduje o jakie informacje użytkownik zostanie zapytany przy rejestracji. Jeżeli członkostwo jest ograniczone, twórca może zapraszać osoby do przyłączenia. Twórca sieci ma dostęp do innych opcji, takich jak importowanie zdjęć z Flickr, dodanie funkcji Ning do stron na Facebooku, żądanie dostępu do kodu źródłowego do dalszego zmieniania sieci oraz dołączania skryptów JavaScript , które umożliwiają zewnętrznym narzędziom śledzenie statystyki wykorzystywania sieci. Członkowie sieci znajdują funkcjonalność podobną do tej z bardziej znanych sieci, jak Facebook czy MySpace. Różne funkcje pozwalają użytkownikom na czytanie wiadomości, dołączenia do różnych grup, czytania oraz komentowania wpisów na bogach, oglądania zdjęć i filmów i innych działań określonych przez twórcę sieci. Kanały RSS pozwalają użytkownikom subskrybować sieć, do której należą.

 

Ważne informacje.

Facebook i MySpace są stale jednymi z najbardziej popularnych witryn internetowych, wykazujących stałe zainteresowanie opinii publicznej. Inne narzędzia on-line również posiadają funkcje sieci społecznościowych, pozwalające użytkownikowi do tworzenia i łączenia społeczności. Użytkownicy sieci stale szukają nowych i ciekawych sposobów wykorzystania technologii do odkrycia powiązań pomiędzy ludźmi i treścią oraz znalezienie nowych odpowiedzi na stare pytania. Przy pomocy Ning, użytkownicy mają wolność przeniesienia ich kreatywnej energii na projektowanie i budowę sieci społecznościowej, która wygląda i zachowuje się dokładnie tak, jak jego twórca uważa, że powinna. Ponadto, w celu rozszerzenia sieci twórcy mają techniczną możliwość, aby to zrobić. Mogą tworzyć zupełnie nowe narzędzia i funkcje w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby i wymagania użytkowników sieci.

 

Wady.

Drugą stroną elastyczności sieci społecznościowych jest to, że normy i oczekiwania jak dane narzędzie powinno działać cały czas się rozwija. Dostarczenie prawie całkowitej kontroli w ręce użytkownika zachęca do eksperymentów i innowacji w bardzo dynamicznym tempie zmian, bez wyraźnego modelu organizacji i funkcji, które byłyby najlepsze i najbardziej pasowałyby dla danej sieci. Ning umożliwia użytkownikom zdolność do przyłączenia się do wielu różnych sieci społecznościowych, która mimo oczywistych korzyści, również przyczynia się do rosnącej złożoności zarządzania udziału w wielu osobistych sieciach i śledzenia prawdopodobnie dziesiątek lub setek przyjaciół w całej sieci. Wzrost odseparowanych sieci społecznościowych doprowadzi niektórych do łączenia się z niezależnymi bazami danych, które pozwalają użytkownikom na zarządzanie ich relacjami i tożsamością w szerokim zakresie usług a Ning wydaje się dobrym kandydatem do tego typu rzeczy. Ponieważ Ning hostuje całą zawartość sieci na swojej platformie, niektóre organizacje będą niechętne do skorzystania z ich usługi ze względu na ważne lub poufne materiały.

 

Wykorzystanie platformy Ning.

Biorąc pod uwagę tagi i przeglądanie dostępnych sieci, widać iż Ning koncentruje sieci w szerokim zakresie tematycznym i jest wykorzystywany w różnych dziedzinach, od udostępniania informacji, bieżących wydarzeń, spraw czysto zawodowych do rozrywek, grup wsparcia i randek. Niektóre sieci skupiają się tylko na sprawach określonego regionu. Duża ilość sieci stworzona jest przez użytkowników z różnych krajów. Niektóre organizacje używają Ning do rozwijania sieci społecznościowych, które uzupełnią ich strony internetowe, a inni zwracają się do Ning jako platformy do stworzenia ich strony internetowej. Część z sieci koncentruje się na poszczególnych produktach komercyjnych i w niektórych przypadkach przedstawiciele produktów są aktywnymi członkami sieci, która staje się pojazdem dla „reklamy społecznej”. Innym wyraźnym trendem wykorzystania platformy Ning jest połączenie wielu absolwentów grup formalnych i nieformalnych, od szkół do uniwersytetów, aby utworzyć sieć, dzięki której będą mogli komunikować się i pozostać w ciągłym kontakcie.

 

Sieci społecznościowe zbudowane przy pomocy Ning.

Ning posiada 90 tys. klientów ze społecznościowymi stronami na swojej platformie. Używają go różne rodzaje wspólnot, organizacji i firm. Przykładowe strony:

Linkin Park
Weezer
The Twilight Saga
The Brooklyn Art Project
T20.com – Home of Global Cricket

 

Autor: Karol Kowalski 84828

Źródla:

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: