Serwis społecznościowy tworzony przez ludzi, dla ludzi

- autor: tsissput

Nie, nie chodzi o facebook(nie żeby ktoś tak pomyślał). Google+ też nie. Słyszeliście kiedyś o diasporze? Nie też żydowskiej, choć jesteśmy już blisko.

5 lutego 2010, sala wykładowa, temat „Wolność w chmurze” (moje wolne tłumaczenie, orginalnie „Freedom in the Cloud”), prowadzący Eben Moglen, słuchacze m. in. Ilya Zhitomirskiy, Dan Grippi, Max Salzberg i Raphael Sofaer. Tam właśnie zrodził się pomysł (tak, na wykładzie, które niektórzy z nas tak chętnie opuszczają) zrobienia czegoś trochę innego. Zanim ten pomysł wypłynął nadszedł pamiętny kwiecień 2010, a świat zadrżał w posadach.

10 kwietnia 2010 Facebook prezentuje światu przycisk „Lubie to”, rozpętuje się burza. Wszyscy żyją w strachu o swoją prywatność, użytkownicy grożą odejściem, tylko gdzie? 14 dni później na serwisie Kickstarter rusza projekt Diaspora, na załączonym filmiku Ilya, Dan, Max i Raphael proszą o 10 000$ żeby rozpocząć prace. Dlaczego warto dać im te pieniądze? Ponieważ chcą stworzyć rozproszoną sieć społecznościową, która ma się składać z nasionek (czy powinno się tłumaczyć takie słowa jak „seeds” ?), a wszystkie dane mają należeć do użytkowników i nikogo więcej. Ten pomysł najwyraźniej się przyjął, ponieważ zamiast zebrać 10 000$ zebrali 200 641$ ! To są pieniądze, za które można coś zrobić 😉 Po dziś dzień Diaspora pozostaje najlepszym start upem na Kicksterze.

Ciekawostka: Jednym z darczyńców był Jedyny i Niepowtarzalny, Legendarny dziewiąty najpotężniejszy człowiek świata według magazynu Forbes, CEO Facebooka (jakby nie było to konkurent) Mark Zuckerberg, który stwierdził, że jest to świetny pomysł.

Minął rok i co?

Diaspora jest w fazie alfa, można się już rejestrować. Tak właściwie to można poprosić o zaproszenie na joindiaspora.com, no chyba, że założymy sobie własny pod (tak się teraz nazywają wcześniej wspomniane nasionka).

Ten obrazek można znaleźć na stronie Diaspory (na pewno się nie obrażą, że go pożyczyłem, nie takie rzeczy już od nich pożyczali). Przedstawia on strukturę podów. Każdy, kto chce może założyć sobie własny serwer (pod) diaspory, nie znaczy to, że biedak będzie odcięty od świata. O nie, wręcz przeciwnie, nadal będzie mógł się wymieniać wiadomościami, obrazkami i czym tam jeszcze będziesz chciał z innymi na innych podach. Bo o to właśnie chodzi, o rozproszenie użytkowników, niech każdy będzie odpowiedzialny za siebie, niech każdy będzie swoim właścicielem (po angielsku to zabrzmiało by lepiej).

Pisałem o pożyczaniu. Szybkie pytanie, jak nazywa się ta funkcjonalność: możliwość przypisywania znajomych do różnych grup w zależności od tego w jakiej relacji z nami pozostają. Pomyśleliście o kręgach z Google+? Błąd! To znaczy racja, ale mi chodziło o znane z Diaspory aspekty. Kręgi i aspekty to w sumie to samo, z tym że Google zrobiło to lepiej (nie ma to jak armia dobrze zmotywowanych inżynierów). Czy szefowie Diaspora Foundation (grupa zajmująca się rozwojem Diaspory) pobiegli z płaczem do sądu o naruszenie patenów? „Consigliere” Diaspory Yosem Companys skomentował tak „To pochlebiające myśleć, że Google mogło pożyczyć pomysły dla ich kodu od czterech dzieciaków z NYU” (nie czepiajcie się moich tłumaczeń). Czyli nie, nie pobiegli do sądu, przecież są open source’owi.

Poznajecie ten serwis? To nie Google+, to Diaspora. Podobna, prawda. Nie ma to jak standardy w projektowaniu interfejsów użytkownika, ma być prosto, ergonomicznie i najlepiej podobnie jak u lidera rynku.

Co wyróżnia Diaspore od Facabooka i Google+ to dwie rzeczy.

  1. 1. Można używać pseudonimów (prywatność pełną gębą)
  2. 2. Można połączyć swoje konto z innymi serwisami społecznościowymi przez co np. nasze wpisy w Diasporze wylądują na naszej Facebookowej ścianie

Nie zapominajcie jednak że Diaspora jest jeszcze w fazie alfa i wiele rzeczy jej brakuje by być na topie, więc wspomóżcie ją. Ofiarujcie trochę zielonych lub lepiej (z racji że „Wszyscy jesteśmy programistami”) skomitujcie coś 😀

Garść suchych statystyk z gita Diaspory

  • 73% kodu jest w Rubym, reszta w JavaScripcie
  • w ostatnim miesiącu repozytorium zostało sklonowane 26 razy
  • jest rozwijana przez 155 uczestników

 

Dawid Jankowiak

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: