Poznań na facebooku

- autor: tsissput

Facebook to największa z sieci społecznościowych. Na całym świecie zarejestrowanych jest aż 250 mln użytkowników, z czego w Polsce aż sześć milionów. Łatwo zauważyć, że jest to wspaniałe miejsce reklamowe. Nie trzeba płacić za reklamę, można ją łatwo i szybko aktualizować, dociera do bardzo dużej liczby odbiorców. Dodatkowo jest to reklama o wiele bardziej interaktywna w porównaniu do tradycyjnego billboardu, czy ogłoszenia w radiu bądź TV. Wśród najpopularniejszych polskich marek  reklamujących się na Facebooku, znajdują się Reserved, House i Cropp. Strona Reserved notuje ponad 464 tysiące fanów, strona House – 412 tysięcy, a Cropp 428 tysięcy. Powszechnie wiadomo, że sklepy handlujące wyżej wymienionymi markami znajdują się w każdej większej galerii handlowej… których to zagęszczenie w Poznaniu niedługo będzie większe niż korki na Grunwaldzkiej.

Kto się reklamuje na facebooku?
Odpowiedź jest prosta. Wszyscy. Pan Mirek elektryk z dzielnicy Grunwald w Poznaniu, kluby – muzyczne i sportowe, firmy sprzedające odzież, IKEA, …Microsoft, a nawet miasta. Miasta podobnie jak firmy, są małe i duże. Można znaleźć stronę „Małej Wsi” (gdziekolwiek to jest), a także kilka (naście) stron Londynu. Nie obojętny pozostał także Poznań.

Dlaczego reklamy na facebooku są skuteczne?
Facebook umożliwia reklamodawcy kontakt z potencjalnym klientem na kilka sposobów. Pierwszy, to tradycyjny sposób czyli umieszczenie płatnej reklamy z promocyjną treścią obok innych treści, które interesują użytkownika.

Nie przypadkowo po zalogowaniu pojawiła mi się reklama pizzerii z Poznania. Jest kilka informacji w moim profilu świadczących o tym:

 • miejsce zamieszkania – Poznań
 • studia – Politechnika Poznańska
 • duża część znajomych również jest powiązana z Poznaniem

O skuteczności tej formy reklamy może świadczyć moja osoba:) Podczas pisania tego postu kliknąłem na reklamę i zakupiłem bon grouponowy na pizzę.

Drugi sposób (bezpłatny!) to zachęcenie użytkownika do subskrypcji strony/profilu reklamodawcy. Najczęściej odbywa się to na zasadzie wymiany coś za coś. Przykładowo Multikino oferowało zniżki na wtorkowe seanse w zamian za ‘polubienie’ ich strony facebookowej.

Jednakże możliwość otrzymania zniżek okupiłem dosyć uciążliwym spamem -średnio dwa wpisy dziennie pojawiają się na mojej tablicy.

Strony o mieście Poznań jakie można znaleźć na facebooku:

Kogo najbardziej lubimy?
Jednakże największym wskaźnikiem liczby kliknięć przycisku ‘lubię to’ może poszczycić się strona klubu piłkarskiego KKS Lech Poznań (164 000) – co raczej nie jest zaskoczeniem. Strona miasto Poznań ma ‘zaledwie’ 30 000 ‘lajków’ , a profil Ryszarda Grobelnego – Prezydenta Poznania lubi tylko 2 000;) osób.

Co ciekawego związanego z Poznaniem można znaleźć na facebooku?
Oprócz firm sieciowych, które zazwyczaj mają jedną stronę i tam umieszczają informacje dla zarówno dla wszystkich filii, jak i tylko dla wybranych, można znaleźć setki stron firm/instytucji lokalnych. Wspomniany wcześniej Pan Mirek nie jest jedynym fachowcem z Poznania na facebooku. Można znaleźć także Pana Zygmunta – właściciela firmy remontowo-budowlanej, mistrza glazurnika, czy nawet hurtownię spawalniczo-pneumatyczną ‘Fachowiec’.

Z poważniejszych rzeczy na facebooku można odszukać na przykład:

Szukasz dobrego miejsca, żeby pójść na imprezę?
Najlepsze imprezy organizują studenci – polecam stronę Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego AWF Poznań Można tam znaleźć informacje nie tylko o imprezach klubowych, ale także wiadomości na tematy sportowe i turystyczne.

Sport w Poznaniu
Jeżeli o sporcie mowa to oprócz wspomnianego wcześniej Lecha Poznań, w Poznaniu są dziesiątki innych klubów. Między innymi:

Zniżki, kupony itp.:

 • Karta rabatowa dla studentów poznańskich uczelni wyższych (dużo partnerów)
 • Qpony.pl – kupony rabatowe do wykorzystania w wielu punktach w poznaniu (2 kebaby w cenie jednego)
 • Groupon Poznań, kupony grupowe – jedna okazja dziennie

Spędzanie wolnego czasu:

 • Termy Maltańskie, największy kompleks sportowo-rekreacyjny w Poznaniu położony na północnym brzegu Jeziora Maltańskiego. W obiekcie znajdują się: baseny rekreacyjne i sportowe, kilkanaście rodzajów saun, zespół odnowy biologicznej, salon fitness i kręgielnia. W basenach „Term Maltańskich” wykorzystana będzie pochodząca z pobliskiego odwiertu woda termalna: pobierana z głębokości ponad 1 300 metrów solanka o temperaturze prawie 40°C i niskiej mineralizacji doskonale nadaje się do celów rekreacyjnych i leczniczych.
 • Teatr Wielki  im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, zwany też Operą Poznańską
 • Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu. Znajduje się w secesyjnej kamienicy wzniesionej w latach 1906 – 1907 na posesji przy ul. Dąbrowskiego 5
 • Malta SKI, centrum rekreacyjne znajdujące się na południowym brzegu Jeziora Maltańskiego, możliwość jazdy na nartach/snowboardzie na sztucznie usypanym stoku narciarskim
 • Lodowisko na Bogdance – pełnowymiarowe lodowisko wraz z wypożyczalnią łyżew znajdujące się na ulicy Księcia Józefa / Północna 9
 • Nowe Zoo, zlokalizowany na zachodnim brzegu jeziora maltańskiego ogród zoologiczny o powierzchni 117ha
 • Samochodowy i motocyklowy tor wyścigowy zlokalizowany w Poznaniu, na granicy Ławicy i Przeźmierowa
 • Kino 5D Extreme Poznań (zawsze w weekend seanse w godz. 10-12 w cenie 10zł!)
 • MaltaBike, wypożyczalnia rowerów i organizator wycieczek rowerowych
 • CK Zamek w Poznaniu to jedna z największych i najbardziej dynamicznych instytucji tego typu w Polsce. Program Zamku obejmuje propozycje ze wszystkich dziedzin sztuki: sztuk wizualnych, muzyki, filmu, literatury, teatru, tańca i edukacji artystycznej. W unikatowych przestrzeniach CK Zamek organizuje spotkania, wystawy, koncerty, przeglądy filmowe, spektakle teatralne, warsztaty.
 • Międzynarodowe Targi Poznańskie to lider polskiego przemysłu targowego. Posiadają niemal 50% udziałów w rynku targowym w Polsce i są drugim organizatorem targów w Europie Środkowo-Wschodniej. Oprócz targów tematycznych organizowane są tam także koncerty, zjazdy organizacji o charakterze krajowym i międzynarodowym.
 • Muzeum Narodowe w Poznaniu – muzeum sztuki w Poznaniu założone w 1919 jako Muzeum Wielkopolskie w Poznaniu. Ta narodowa instytucja kultury posiada w swoich zbiorach 309 569 obiektów, umieszczonych w 203 304 pozycjach inwentarzowych oraz 4 119 depozytów.

Centra Handlowe:

Marek Szewczyk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: