MyHeritage – poznaj swoich krewnych

- autor: tsissput

Po raz kolejny zapomniałeś o urodzinach wujka Zbyszka? Nie pamiętasz gdzie mieszka kuzynka Julia, a babcia Zosia wraz z ciocią Hildą sprzeczają się czy jesteś zwykłą czarną owcą czy raczej wyrzutkiem społeczeństwa? Jeśli ta irytującą sytuacja rodzinna staje się dla ciebie nie do wytrzymania, może czas pomyśleć o założeniu konta na MyHeritage?

Czym jest portal MyHeritage?
Jest to portal społecznościowy skupiający się powiązaniach rodzinnych i genealogii. Pozwala członkom na budowę swojej własnej witryny, dodawanie zdjęć krewnych, organizowanie wydarzeń rodzinnych, budowę drzewa genealogicznego, jak również szukanie przodków.

Historia
Portal MyHeritage został założony  w 2003 roku w Izraelu.

W ciągu 8 lat firma sukcesywnie wchłaniania wiele innych firm wraz z ich użytkownikami m. in.  OSN (online social networing) składającą się m. in. z moikrewni.pl w Polsce , dynastre.com w USA i verwandt.de w Niemczech. MyHeritage przejął także Kindo.com popularną witrynę rodzinna w Europie oraz polska firmę Bliscy.pl należącą do operatora Wirtualna Polska.

Aktualnie MyHeritage posiada obecnie ponad 850 milionów profili, 60 milionów aktywnych użytkowników i 20 milionów drzew.

Podstawowe zalety
Portal posiada bardzo wygodny interfejs użytkownika służący do zarządzania drzewem genealogicznym. Jest bardzo prosty w obsłudze a ponadto daje ogromną gamę możliwości jeśli chodzi o prezentacje danych. Są to m. in. takie funkcje jak: oś czasu, funkcje raportowania, tworzenie własnej witryny internetowej, tworzenie własnego albumu czy prezentacji. Możliwości prezentacji danych za pomocą tego portali są ogromne. Bardzo ważną funkcją jest też SmartMatches która pozwala na dopasowywanie podobnych drzew i łączenie ich ze sobą. Inną ciekawostką jest rozpoznawanie podobnych twarzy.

Budowa drzewa  genealogicznego
Pierwszym krokiem jest rejestracja. Przy zakładaniu nowego konta następuje szukanie podobnych już istniejących profili. Wiele profili jest tworzonych przez innych użytkowników w celu maksymalnego uzupełnienia drzewa, stąd jest duża szansa, że tworząc nowe konto przejmiemy uprawienia do istniejącego profilu.

Jeśli nie znajdziemy przy rejestracji żadnego dopasowania, możemy zacząć zakładać własne drzewo genealogiczne.  Tworzy się je w bardzo intuicyjny sposób dodając do drzewa osoby począwszy od osób najbliższych, dodając kolejno nowe osoby które możemy powiązać z istniejącymi osobami.

Poniżej przykładowy wycinek drzewa genealogicznego:

Wycinek drzewa

Kolejnym etapem jest uzupełnianie dla każdej z osób ważnych faktów na temat życia takich jak:

 •  Data urodzenia
 •  Data chrztu
 •  Rodzice chrzestni
 •  Data ślubu
 •  Informacje kontaktowe

Możemy też dodać informacje dotyczące pracy, edukacji, ulubionych, informacje osobiste, jednak nie są to często wykorzystywane funkcjonalności.

Funkcja SmartMatches
SmartMatches jest  technologią, która inteligentnie dopasowuje wybrane drzewo genealogiczne z milionami profili z innych drzew genealogicznych. Cyklicznie wyszukiwane są podobieństwa między wszystkimi drzewami w bazie danych. Informacją zwrotną jest lista innych drzew genealogicznych wraz z liczbą podobieństw w wybranym drzewie.  Poniżej wycinek z listy dopasowań.

Lista dopasowań

Witryna umożliwia też szybką komunikację z administratorami innych drzew genealogicznych w celu ustalenia czy faktycznie dane drzewo może być połączone z innym drzewem. Dodatkowo na portalu istnieją też fora tematyczne poświęcone genealogii oraz specyficzna wyszukiwarka osób. W wyszukiwarce osób różne odmiany nazwisk są łączone ze sobą. Tak samo jest w przypadku różnych wersji językowych tego samego nazwiska. Dzięki tym funkcjom możemy w prosty sposób odnaleźć rodzinę która jest powiązana z naszym drzewem.

Raporty
Menu

Funkcje raportowania pozwalają na określenie stopnia pokrewieństwa oraz budowę poddrzew własnej rodziny. Stanowią bardzo estetyczną formę prezentacji danych z drzewa. Raport zależności umożliwia znalezienie pokrewieństwa między dwoma osobami w drzewie.

 •   Raport o przodkach informuje nas o przodkach jakich posiadamy do wybranego poziomu.
 •   Raport o zstępnych informuje nas o potomstwie i ich dzieciach do wybranego pokolenia.
 •   Statystyki odnosimy do wybranego obszaru drzewa, informują nas m. in. o statusie cywilnym, stopniu pokrewieństwa.
 •   Raport miejsca uwzględnia rozmieszczenie rodziny na całym świecie.

Inną formą raportu są funkcje w zakładce wykresy&księgi. Możemy stworzyć dowolny wykres ograniczając liczbę pokoleń oraz wybierając preferowaną przez nas graficzną formę wykresu.

Plakat

Raporty są tworzone w formie graficznej generowane do PDF-a. Istnieje też możliwość odpłatnego zamówienia plakatu z wybranym raportem.

Subskrypcje
Istnieje możliwość wysyłania subskrypcji z informacją o najważniejszych wydarzeniach rodzinnych, rocznicach, urodzinach i innych ważnych wydarzeniach.  Jest to dobra alternatywa do zapisywania sobie dat w kalendarzyku. Dodatkowo przy każdej osobie w drzewie obchodzącej jakieś święto widnieją baloniki sygnalizujące wydarzenie.

Albumy rodzinne i prezentacje.
Witryna pozwala na tworzenie albumów rodzinnych oraz pokazów slajdów z ważnych rodzinnych imprez czy innych wydarzeń.  Albumy i prezentacje są bardzo estetyczne i miłe dla oka. Ciekawą funkcją jest wybieranie osób dla których chcemy znaleźć wspólne zdjęcie w albumie.

 Interfejs

Tworzenie własnej witryny
Funkcja tworzenia własnej witryny pozwala nam na stworzenie strony dla całej rodziny lub mniejszej części rodziny. Można umieścić na niej zdjęcia opisać historie rodu lub historie związane z rodziną. Tworzenie strony jest mocno zintegrowane z istniejącą zawartością portalu, przez co nie zajmuje dużo czasu. Osoba witryna jest doskonałą formą prezentacji historii rodu lub historii mniejszej części rodziny.

Oś czasu i księga czasu
Oś czasu pozwala na graficzne przestawienie kluczowych wydarzeń związanych z najbliższą rodziną na osi czasu. Jest to kolejna z licznych graficznych reprezentacji rodziny.
Księga czasu natomiast pozwala na chronologiczne porządkowanie zdjęć i układanie ich w historie rodziny. Dzięki tej funkcji możemy przeglądać zdjęcia nie tylko łącząc je z wydarzeniami, lecz także obserwować zmiany jakie następowały z biegiem czasu w naszej rodzinie. Przeglądanie chronologiczne ułożonych zdjęć umożliwia nam też przestawienie historii jednej wybranej osoby.

Dopasowywanie twarzy
Jest to jedna z ciekawszych funkcji którą oferuje portal. Na dodatek można sprawdzić które znane osoby są do nas podobne.

Rozpoznawanie twarzy

Algorytm rozpoznawania twarzy jest też używany przy identyfikacji przodków. Możemy określić pule zdjęć jakie poddajemy przeszukaniu i wyszukać na nich wybraną osobę. Znacznie ułatwia to identyfikacje takich osób.

Szukanie przodków
Badanie genealogiczne MyHeritage pozwala użytkownikom na wyszukiwanie danych dotyczących ich przodków w sieci. Firma korzysta z wyszukiwarki metasearch, która przeszukuje dane w bazie danych firmy oraz w 1526 innych bazach danych.

Oprogramowanie w wersji okienkowej
Family Tree Builder jest oprogramowaniem pozwalającym na tworzenie drzew genealogicznych na własnym komputerze bez publikowania informacji w sieci. Posiada większość funkcji jakie są na portalu MyHeritage. Istnieje też możliwość stworzenia drzewa w programie Family Tree Builder i wyeksportowania go do witryny MyHeritage razem ze zdjęciami i dokumentami powiązanymi z drzewem.

Podsumowując, MyHeritage jest bardzo dobrym portalem i znacznie ułatwia kontakty z rodziną. Bardzo dobre formy graficznych prezentacji danych pozwalają na tworzenie ładnych pamiątek rodzinnych. Ciekawe jak będzie wyglądać przyszłość w MyHeritage. Być może uda się stworzyć jedno wielkie drzewo łączące ludzi z całego świata? Może za kilkanaście-kilkadziesiąt lat poznamy odpowiedź na to pytanie.

Źródła:

 1. http://www.myheritage.pl/
 2. http://en.wikipedia.org/wiki/MyHeritage/

84907

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: