Inteligentne miasta

- autor: tsissput

Inteligentne miasta
Miasto Masdar w Zjednoczonych Emiratach Arabskich ma według twórców wyznaczać kierunek rozwoju dla inteligentnych miast przyszłości. To otoczone murem osiedle na pustyni, oddalone o kilkanaście kilometrów od Abu Dhabi, ma być miejscem zamieszkania dla 50 tysięcy ludzi oraz centrum instytucji i firm zajmujących się ekologicznymi technologiami. Jednym z podstawowych ideowych założeń miasta jest jego samowystarczalność oraz pozyskiwanie energii wyłącznie ze źródeł odnawialnych (energia słoneczna, wiatrowa i geotermalna). Miasto zaczęło powstawać w 2006 roku, zakończenie planowane na rok 2012 zostało wskutek światowego kryzysu finansowego przesunięte poza rok 2020.

Można mieć wątpliwości, czy wszystkie wbudowane w miasto technologie przyszłości będą wówczas nadal tak innowacyjne jak teraz oraz czy tak precyzyjnie zaprojektowane miasto będzie na tyle elastyczne, by móc adekwatnie odpowiedzieć na potrzeby przyszłości, których teraz nie sposób jeszcze dostrzec? Wciąż, pomimo wyszczególnionych powyżej wątpliwości, warto odwiedzić stronę internetową miasta Masdar i samemu sprawdzić, jak wiele z tej porywającej wizji udało się zrealizować.

Próba definicji
Przed przejściem do dalszych rozważań na temat inteligentnych miast, należałoby jednak zadać pytanie, co to w zasadzie znaczy ,,miasto inteligentne”? W szczególności, czy owa inteligencja opierać się ma na specjalnie zaplanowanej infrastrukturze (jak w przypadku Masdaru), czy też na wykorzystaniu potencjału istniejącego w niemal każdym mieście, to znaczy na inteligencji jej mieszkańców? Wówczas stworzenie miasta prawdziwie inteligentnego polegałoby umiejętnym połączeniu cząstkowych potencjałów, ich skomunikowaniu, a więc połączeniu w sieć.

Jedną z prób definicji miasta inteligentnego jest następujący opis: ,,inteligentne miasto to wielowarstwowy terytorialny system innowacji, który łączy wiedzę o działalności instytucji dla współpracy w zakresie edukacji i innowacji oraz cyfrowe przestrzenie komunikacji i interakcji w celu zmaksymalizowania możliwości rozwiązywania problemów miasta. Cechą charakterystyczną inteligentnego miasta jest wysoka wydajność w dziedzinie innowacji, ponieważ innowacyjność i umiejętność rozwiązywania nowych problemów to główne cechy inteligencji” (http://en.wikipedia.org/wiki/Intelligent_city). Ta dość mglista definicja umiarkowanie przybliża zrozumienie, czym jest bądź ma być miasto inteligentne. Warto być może skoncentrować się na istniejących już próbach ucieleśnienia idei miasta inteligentnego i spróbować dostrzec w nich zapowiedź przyszłości.

Drobne urządzenia
Copenhagen Wheel zaprojektowane przez specjalistów z MIT zostało zaprezentowane podczas konferencji COP15 w 2009 roku w Kopenhadze. Jest to czerwony dysk montowany na tylnym kole roweru, który zawiera w sobie czujniki: stężenia tlenku węgla oraz tlenków azotu, temperaturze, wilgotności oraz natężenia hałasu. Wspiera on także rowerzystę akumulując energię podczas hamowań i wyzwalając ją, kiedy jest najbardziej potrzebna. Dostęp do wszystkich danych zbieranych przez urządzenie możliwy jest poprzez Bluetooth z poziomu specjalnej aplikacji na smartphona.

Użytkownicy mogą przeglądać zapisy sensorów z odbytych podróży, na przykład by wybrać inną, mniej zanieczyszczoną lub cichszą trasę. Zebrane informacje mogą być również wysyłane do miejskiej sieci informatycznej, co pozwala analizować na bieżąco sytuację w mieście, monitorować ruch miejski bądź obserwować takie zjawiska jak wyspy ciepła.

Numer 311
W wielu miastach Stanów Zjednoczonych oraz Kanady dostępny jest numer telefonu 311 przeznaczony jako kontaktowy dla w sytuacjach innych niż nagłe wypadki, np. dla poinformowania służb miejskich o niedziałającej latarni miejskiej. Idea takiego numeru wynikła z obserwacji, iż duża część kontaktów na numer telefonu 911 nie ma charakteru pilnego, podczas gdy wiele osób szukających kontaktu z pogotowiem nie może się dodzwonić. Numer ten służy także zadawaniu pytań dotyczących np. aktualnego stanu ruchu ulicznego.

Władze miejskie Baltimore, pioniera tego rozwiązania, zwracają uwagę, iż skuteczność tego systemu jest zauważalna przede wszystkim dzięki wdrożeniu metodyki CompStat (częstą pomyłką jest stwierdzenie, że CompStat to konkretne rozwiązanie informatyczne). Metodyka ta, wykorzystywana przede wszystkim przez departamenty policji w wieli amerykańskich miastach, polega na ciągłym monitorowaniu przestępczości poprzez wprowadzanie do bazy danych kluczowych informacji takich jak rodzaj przestępstwa, dokładne miejsce i czas popełnienia ze wszystkich raportów policyjnych.
Dane te są następnie co tydzień przedstawiane policyjnym decydentom w postaci zagregowanych raportów uwzględniających m. in. zmianę stanu względem poprzedniego roku.

Dzięki temu możliwe jest dostrzeganie zarówno trendów jak i anomalii w popełnionych przestępstwach, co pozwala lepiej kierować wysiłkiem policji i koncentrować go w miejscach, gdzie jest on najbardziej potrzebny. Ocenia się, iż wprowadzenie tego sposobu działania w Nowym Jorku pozwoliło zmniejszyć poziom przestępczości o 80% w latach 1990-2010 (dwa razy więcej niż w całych Stanach Zjednoczonych).

Odczuwanie miasta
LIVE Singapore! (nie należy mylić z konferencją LIVE! Singapore) jest projektem mającym na celu umożliwienie mieszkańcom dostępu do informacji o ich otoczeniu w czasie rzeczywistym, dzięki utworzenie otwartej platformy do gromadzenia, opracowywania, dystrybucji i wizualizacji danych. Dzięki temu możliwie będzie stworzenie sprzężenia zwrotnego między ludźmi oraz ich działaniami w środowisku miasta. Obecnie większość decyzji podejmowanych przez mieszkańców oparta jest o źródła informacji o statycznym charakterze (jak na przykład rozkłady jazdy). Jednocześnie wiele firm i instytucji publicznych zbiera i przetwarza dane na bieżąco, jednakże nie są one dostępne w sposób umożliwiający ich agregację i łączenie.

Aktualny postęp w dziedzinie technologii semantycznych umożliwia stworzenie wspomnianej platformy, na podstawie której społeczność jest w stanie tworzyć aplikacje dotyczące konkretnych aspektów życia miasta. Na stronie projektu dostępne są wizualizacje przedstawiające natężenie wykorzystania sieci telefonii komórkowej, powstawanie wysp ciepła oraz bardzo interesująca animacja mapy miasta, która jest poddawana deformacjom odzwierciedlającym odległość nie w sensie przestrzennym ale czasu przemieszczenia z uwzględnieniem natężenia ruchu ulicznego.

Miasta jako katalizatory
Na zakończenie warto jeszcze zwrócić uwagę na bardziej konwencjonalną interpretację inteligencji miasta, czyli na szeroko pojętą inteligencję samych jego mieszkańców. Zestawienie tak podstawowych wskaźników jak sumaryczny dochód czy ilości zgłoszonych patentów z populacją ośrodków miejskich z całego świata, pozwoliło dostrzec, iż zależność tych wielkości od populacji ma charakter nadliniowy, to znaczy obserwuje się wzrost większy aniżeli gdyby zależność ta była wprost proporcjonalna. Jednym z przykładów podawanych przez autorów zestawienia są St. Louis i Baltimore liczące po 2,5 miliona mieszkańców o sumarycznych zarobkach mieszkańców wynoszących 118 miliardów dolarów oraz Dallas o 5 milionach mieszkańcach i zarobkach wynoszących 130 miliardów.

Mówiąc ogólnie, ośrodki miejskie są katalizatorami skoncentrowanego w nich potencjału ludzkiego. Można też zauważyć, iż miasta inteligentne w tym sensie, iż wspierają one swoich mieszkańców w codziennym życiu, pozwalają im w ten sposób poświęcić więcej czasu dla nieautomatycznych czynności.

Podsumowanie
Chociaż często najbardziej pociągającą metodą rozwiązania pewnego problemu jest zrobienie wszystkiego od nowa, to jednak w przypadku uczynienia miast lepszymi miejscami do życia przy jednoczesnym zadbaniu o ekologię, skala okazuje się podstawową przeszkodą.

Wydaje się, że nie należy rezygnować z tak śmiałych koncepcji jak Masdar, należy jednak pamiętać, że bardzo wiele można zyskać przez dokładniejsze przyjrzenie się już istniejącym systemom, a może raczej ekosystemom miejskim.

Strony warte odwiedzenia:
http://www.masdarcity.ae/
http://senseable.mit.edu/livesingapore/
http://senseable.mit.edu/copenhagenwheel/
https://www.crimereports.com/

inf84891

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: