Serwisy społecznościowe. Zalety i wady.

- autor: tsissput

Serwisy społecznościowe stały się bardzo popularne w ciągu ostatnich lat. Korzysta z nich mnóstwo osób mających dostęp do Internetu, niezależnie od wieku, wykształcenia, płci czy koloru skóry. Pozwalają odświeżyć stare znajomości, nawiązać nowe, podzielić się z innymi ludźmi swoimi zainteresowaniami oraz znaleźć ludzi podobnych do nas. Niewątpliwie mają swoje dobre strony ale i niosą ze sobą pewne zagrożenia. O wadach i zaletach serwisów społecznościowych będzie traktował ten wpis.

Zalety

Serwisy społecznościowe umożliwiają użytkownikom w łatwy sposób utrzymać ze sobą kontakt niezależnie od dzielącej ich odległości. Oczywiście można utrzymywać kontakt za pomocą standardowych sposobów jak listy, telefony czy e-mail, jednakże serwisy społecznościowe przez swoją dostępność, łatwość w użyciu i bezpłatność są atrakcyjnym sposobem komunikacji dla ludzi żyjących szybko, korzystających często z urządzeń z dostępem do Internetu. Dzięki serwisom społecznościowym ułatwione jest odnowienie kontaktów z dawno niewidzianymi znajomymi oraz nawiązywanie nowych.

Serwisy społecznościowe wykorzystać można także do uzyskiwania natychmiastowej opinii na prawie każdy temat albo do zadawania pytań i otrzymywania na nie szybkich odpowiedzi. Użytkownicy mogą zakładać ankiety na dowolny temat, w których inni mogą wziąć udział.

Ilu jest ludzi, to tyle może być przekonań czy poglądów na daną sprawę. Ludzie korzystający z serwisów społecznościowych wystawieni są na kontakt z różnorodnymi punktami widzenia. Ta różnorodność pomóc może w byciu bardziej tolerancyjnym na przekonania innych ludzi i w rozpatrywaniu problemów pod różnymi kątami.

Wiele firm dzięki posiadanym profilom na portalach społecznościowych promuje swoją markę. Firmy mogą informować o aktualnych ofertach i promocjach. Użytkownikom umożliwia się identyfikowanie z daną marką. Firmy korzystają z serwisów społecznościowych aby zyskać na wiarygodności, polepszyć relacje z pracownikami, zbudować forum komunikacyjne z klientami i w większości przypadków zwiększyć sprzedaż.

Wady

Kradzież czyjejś tożsamości jest łatwiejsza niż można by sobie to wyobrażać. Z kradzieżą tożsamości mamy do czynienia wtedy gdy osoba nieuprawniona wejdzie w posiadanie czyichś danych osobowych i wykorzysta je podszywając się pod daną osobę, najczęściej szkodząc. Dzięki serwisom społecznościowym kradzież tożsamości staje się łatwiejsza. Ludzie nie panują nad informacjami, którymi dzielą się przez Internet i nie zdają sobie sprawy, że Google niczego nie zapomina. W sieci można znaleźć imiona i nazwiska, daty urodzin, dane członków rodziny, historię zatrudnienia i edukacji a czasem nawet więcej informacji na temat wielu osób. Jakie mogą być konsekwencje kradzieży tożsamości? Osoba posiadająca dostęp do czyichś danych może założyć fałszywy profil tej osoby na jednym z wielu serwisów społecznościowych i dzięki niemu publikować obraźliwe treści w imieniu osoby poszkodowanej. Zaciągane mogą być też zobowiązania finansowe (np. zakupy, pożyczki) w imieniu osoby, której dane osobowe zostały zdobyte. Istnieją także strony w Internecie, które wyglądają dokładnie jak popularne serwisy społecznościowe. Celem ich istnienia jest wykradzenie danych używanych do uwierzytelniania się w serwisie. Gdy już ktoś zdobędzie czyjeś hasło może go użyć do zlikwidowania profilu tej osoby, bądź do wysyłania z niego wiadomości zawierających spam lub wirusy.

Kolejną wadą serwisów społecznościowych jest to, że każdą informację zamieszczoną przez użytkowników można wykorzystać przeciwko nim. Wielu ludzi zamieszcza na swoich profilach zdjęcia z zakrapianych imprez, na których przykładowo jeden z uczestników usnął a inny pomalował mu twarz mazakiem. Są osoby, które w swoich profilach jawnie przyznają się do łamania prawa, przykładowo do przekraczania prędkości prowadząc samochód czy do palenia marihuany. Osoby przeprowadzające rekrutację kandydatów do pracy mogą wyszukać na serwisach społecznościowych niewygodne informacje na temat kandydata, które mogą zadecydować o przyjęciu bądź odrzuceniu kandydata. Także korzystanie z serwisów społecznościowych w czasie pracy, które jest łatwe do wykrycia, czy publikowanie treści źle widzianych przez pracodawcę, może kosztować utratą pracy.

Co w przypadku informowania znajomych o aktualnym miejscu przebywania lub planowanych wycieczkach? „Jutro wieczorem jedziemy z całą rodziną w góry”. Czy opublikowanie takiej informacji może przynieść jakąś szkodę? Na pierwszy rzut oka wszystko jest w porządku. Jednakże w połączeniu z łatwym do znalezienia w sieci adresem zamieszkania jest to informacja dla złodzieja, kiedy może opróżnić czyjś dom.

Kolejnym problemem są dzieci. Dzieci nie powinny korzystać z Internetu bez pewnej formy nadzoru ze strony rodziców. Rodzice powinni monitorować jakie informacje zamieszcza dziecko na swoim profilu na portalu społecznościowym i czy nie zamieszcza ich za dużo, np. swojego adresu domowego lub numeru telefonu. Dzieci mogą nie być świadome tego, że osoby z którymi rozmawiają online mogą kłamać na temat tego kim są i mogą je skrzywdzić. Osoby takie mogą wyglądać na przyjaciół i powoli zdobywać informacje na temat dziecka. Profile takich osób wyglądają jak profile innych dzieci włączając fałszywe zdjęcia znalezione gdzieś w Internecie.

Ostatnią z wymienianych wad jest konsumpcja czasu przez korzystanie z serwisów społecznościowych, które tego czasu potrafią pochłaniać mnóstwo. Czasu mamy zawsze tyle samo warto więc rozważnie korzystać z serwisów społecznościowych aby nie stracić go zbyt wiele.

Minimalizacja zagrożenia

Dużo zostało napisane o zagrożeniach ze strony serwisów społecznościowych. Jak się przed nimi bronić?
Warto ocenić zawartość swojego profilu, zastanowić się nad jak się czujemy z tym co oglądają na naszym profilu nasi pracownicy czy pracodawca, rodzice albo dziadkowie.

Nie zamieszczać prywatnych informacji takich jak numery telefonów, adres domowy, rozkład zajęć w szkole, itp. Nie publikować niczego, co może być zawstydzające przykładowo na rozmowie kwalifikacyjnej.
Kolejnym krokiem jest dostosowanie ustawień prywatności w serwisie społecznościowym aby nasze prywatne dane nie były widoczne publicznie.

Podsumowanie

Serwisy społecznościowe mogą być używane w celu znalezienia przyjaciół, utrzymywania kontaktu, znalezienia partnera, a także do rozreklamowania siebie lub swojego biznesu. Warto pamiętać o tym, że należy dbać o swoją prywatność i reputację w sieci.

84911

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s