Skuteczność wyszukiwarek semantycznych

- autor: tsissput

Czy dominację wyszukiwarki Google przerwą nowe wyszukiwarki oparte na sieciach semantycznych? Powstało już co najmniej kilka projektów, które mają zabrać tę palmę pierwszeństwa. Czy to zwiastun końca idei PageRanku?

Od wyszukiwarki użytkownik oczekuje przede wszystkim skuteczności oraz szybkości działania. Wszystkie z porównywanych niżej wyszukiwarek spełnia drugi warunek. Czy są jednak skuteczne? Czy dostarczają odpowiedzi na żądane zapytania? Oto sens powstania niniejszego zestawienia wyników wyszukiwania dla kilku różnorodnych zapytań.

Where did World War II start?

Google

Pierwszy wynik odnosi nas do strony Wikipedii o II Wojnie Światowej. Trzeci oraz czwarty już w skrócie wyniku udzielają odpowiedzi na pytanie. Czy możemy otrzymać lepsze wyniki?

Kngine

Otrzymujemy skrótowy opis konfliktu, następnie tytuły powiązanych (sic!) gier komputerowych i programów radiowych. Właściwe wyniki wyszukiwania prócz pierwszego, to strzały na oślep. W nielicznych skrótach pojawiają się daty rozpoczęcia i zakończenia konfliktu. Natomiast o miejscu ani słowa.

Hakia

Pierwsze dwa wyniki to hasła z Wikipedii dotyczące obu wojen światowych. Kolejne dotyczą tematu II Wojny Światowej, natomiast nie zawierają odpowiedzi na pytanie. Znów dowiadujemy się jedynie daty.

Duck Duck Go

Pierwszy wynik odpowiada stronie Wikipedii poświęconej II Wojnie Światowej. Nie zawiera on jednak bezpośredniej informacji o miejscu wybuchu wojny. Za to już kolejny już tak. Trzeci z kolei dotyczy Pearl Harbor, co może wprowadzać w błąd. Czwarty znów odpowiada poprawnie na postawione pytanie.

Wolfram Alpha

Wolfram Alpha daje dość kontrowersyjną odpowiedź na pytanie – „Alianci wypowiadają wojnę Niemcom”. Wprowadza tym samym użytkownika w błąd, mimo podania precyzyjnych danych o datach i stronach konfliktu.

Qwiki

Qwiki dla oryginalnego zapytania nie zwróciło żadnych wyników. Wynika to ze specyfiki wyszukiwarki. Wybrano zatem jeden z proponowanych tematów – „Causes of World War II”. Po 20 sekundach prezentacji otrzymujemy wyczerpującą odpowiedź na pytanie. W dodatku wzbogaconą o fotografie oraz mapy.

Who is Morgan Freeman?

Google

Pierwsze trzy wyniki już w przytoczonych skrótach dają poprawne i konkretne odpowiedzi na pytanie.

Kngine

Otrzymujmy krótki opis postaci wraz z fotografią oraz ze szczegółowymi informacjami w postaci tabeli – narodowość, data urodzenia, role filmowe itd. Dodatkowo wypunktowano filmy, w których uczestniczył jako reżyser i producent. Same wyniki wyszukiwania odnoszą się do właściwej osoby, ale skróty są mniej treściwe niż u konkurencyjnego Google.

Hakia

Wyniki wyszukiwania przypominają te z Google. Skróty wyjaśniają profesję Morgana Freemana. Do tego mamy do dyspozycji fotografię, a nawet trzy klipy wideo z jego udziałem.

Duck Duck Go

Wyszukiwarka wprost odpowiada kim jest Morgan Freeman, pokazuje poprawną fotografię aktora. Wyniki są poprawne, ale na pierwszym miejscu znajduje się portal plotkarski, którego treść i wiarygodność pozostawiają wiele do życzenia.

Wolfram Alpha

Dobra skrótowa informacja na temat Morgana Freemana. Miejsce, data urodzenia, profesja, fotografia, najważniejsze fakty z życia zawodowego bez umieszczania całej filmografii.

Qwiki

Dla hasła „Morgan Freeman” otrzymujemy wyczerpującą prezentację na temat aktora. To, co Wolfram Alpha zawarło w tekście, Qwiki wzbogaciło fotografiami i animacją.

How has the European Union changed since 2004?

Google

Pierwsze wyniki nie dają jednoznacznych odpowiedzi na pytanie, ale zapewniają wiarygodne źródła informacji. W większości tytułów poprawnie pojawia się fakt rozszerzenia Unii Europejskiej oraz wskazanie na skutki, historię i trendy w Unii po 2004 roku.

Kngine

Kngine wydobył podmiot zapytania i przedstawił krótki opis Unii Europejskiej. Nie zawiera on jednak ani słowa o rozszerzeniu w 2004 roku, ani jego następstwach. Natomiast wyniki są bliźniaczo podobne dla tych uzyskanych za pomocą Google.

Hakia

Pierwszy wynik to hasło na Wikipedii odpowiadające cytatom z powieści „The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy”. Następny o symbolice liczby 42, także na Wikipedii. Blisko…

Duck Duck Go

Pierwszy wynik odpowiada haśle na Wikipedii o Unii Europejskiej. Następne dotyczą różnych zmian zapoczątkowanych w 2004 roku, ale nie dotyczą one podmiotu. Dla przykładu drugi wynik mówi o zmianach w języku PHP wprowadzonych w 2004 roku.

Wolfram Alpha

Wyszukiwarka przedstawia wiedzę na temat słowa „changed”. W związku z tym totalnie rozmija się z tematem, czyli rozszerzeniem Unii Europejskiej w 2004 roku.

Qwiki

Wyszukiwarka podpowiedziała hasło „History of the European Union (2004 onwards)”. Znajdujemy pod nim wyczerpującą prezentację przytaczającą najnowsze fakty z unijnej historii. Poza rozszerzeniem Unii, dowiadujemy się o zmianie przewodniczącego, poszerzeniu strefy Schengen, unii walutowej, traktacie Lizbońskim itd. Całość trwa zaledwie 45 sekund.

What is the best place to stay in Bangkok?

Google

Google na pierwszym miejscu oferuje nam dwie reklamy noclegów w Bangkoku. Czołowe wyniki nie dają jednoznacznej odpowiedzi, ale kierują do forów internetowych poświęconych tematowi noclegów w Bangkoku. Te pozwalają się zapoznać z różnymi opiniami, które pomogą nam ostatecznie samemu podjąć decyzję o wyborze.

Kngine

Wyszukiwarka opublikowała wyniki totalnie niezwiązane z tematem. Żaden z wyników nie dotyczy Bangkoku.

Hakia

Hakia zapewnia podobną jakość wyników jak Google. Dodatkowo wydziela wpisy z blogów, które pozwalają dotrzeć do informacji „z pierwszej ręki”.

Duck Duck Go

Wyniki analogiczne do tych z Google.

Wolfram Alpha

Wolfram Alpha nie zapewnia żadnych wyników dla zapytania. Proponuje hasła „Bangkok” oraz „The best to Bangkok”. Oba nie odpowiadają na pytanie o najlepsze miejsce noclegu.

Qwiki

Dla Qwiki zapytanie także okazało się zbyt rozbudowane. Po bezowocnych poszukiwaniach alternatywy, wybór padł na „Bangkok”. W ten sposób tracimy 45 sekund, czekając na jakąkolwiek wzmiankę na temat noclegów w mieście. Bezowocnie.

Does Bill Gates is a woman?

Google

Wyszukiwarka zapewnia różnorodne newsy na temat Billa Gatesa oraz… Melindy Gates. Brakuje oczywiście konkretnej odpowiedzi, ale także fotografii szukanej postaci.

Kngine

Wyszukiwarka podobnie jak w przypadku zapytania dotyczącego Morgana Freemana zapewnia skrótową notkę biograficzną. Przede wszystkim jest zdjęcie samego Billa Gatesa, co rozwiewa wątpliwości dotyczące jego płci.

Hakia

Dopiero trzeci wynik dotyczy bezpośrednio szukanej osoby, natomiast dopiero piąty odnosi się do Wikipedii i hasła „Bill Gates”. Fotografii brak.

Duck Duck Go

Z dwóch pierwszych wyników Duck Duck Go można się dowiedzieć 100 faktów z życia Billa Gatesa, między innymi ile zarabia na godzinę. Niestety nic na temat płci podmiotu. Dalej jest tylko gorzej – wyniki nie dotyczą szukanej osoby. Fotografii brak.

Wolfram Alpha

Wolfram Alpha prezentuje hasło dla słowa „woman”. Proponuje jednak zapytanie „Bill Gates”. Dopiero z tego hasła można się dowiedzieć jak wygląda przedsiębiorca oraz tym samym poznać jego płeć.

Qwiki

Dla hasła „Bill Gates” otrzymujemy wyczerpującą prezentację o osobie. Kilka fotografii pozwala błyskawicznie stwierdzić płeć Gatesa.

Gdzie odbędą się mecze Euro 2012?

Google

Wyniki bezpośrednio w skrótach nie mówią o miejscach odbycia meczów. Prowadzą natomiast do stron, które zapewniają potrzebne informacje.

Kngine

Wyniki tyczą się tematu Euro 2012, ale nie zapewniają wiadomości o miejscu. Nie prowadzą też do właściwych stron, które mogłyby uzupełnić braki informacji.

Hakia

Wyniki podobne jak w Google. Trzeci z kolei już w skrócie odpowiada na pytanie, poznajemy nazwy miast.

Duck Duck Go

Wyniki analogiczne do Hakii.

Wolfram Alpha

Wolfram Alpha błędnie interpretuje hasło, licząc 2012 € i przeliczając na lokalną walutę, co daje wynik: 8999.39 zł.

Qwiki

Dla hasła „Euro2012” prezentacja po 10 sekundach wyświetla obraz przedstawiający mapę Polski i Ukrainy z zaznaczonymi miejscami odbycia meczy. Samo jednak Qwiki jest ubogie w treść dla haseł w innych językach niż angielski.

The answer to life the universe and everything

Google

Kalkulator wbudowany w wyszukiwarkę jednoznacznie twierdzi, że odpowiedź brzmi 42.

Kngine

Obraz przedstawiający liczbę… 42.

Hakia

Pierwszy wynik to hasło na Wikipedii odpowiadające cytatom z powieści „The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy”. Następny o symbolice liczby 42, także na Wikipedii. Blisko…

Duck Duck Go

Główny wynik jest fragmentem zaczerpniętym z Wikipedii o powieści „The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy”. Wyjaśnia fenomen pytania oraz odpowiedzi 42 w wyszukiwarkach internetowych.

Wolfram Alpha

42 – nie ma żadnych wątpliwości.

Qwiki

Na hasło „Meaning of life” otrzymujemy bogatą w encyklopedyczną wiedzę prezentację, ale… nic na temat liczby 42.

Podsumowanie

Google prawdopodobnie nie musi się obawiać konkurencji. Wyszukiwarki semantyczne nie zapewniają lepszych wyników dla różnych rodzajów zapytań. Mogą być z kolei alternatywą dla specyficznych zastosowań np. poszukiwania konkretnej, encyklopedycznej wiedzy.

Ciekawą alternatywą pozyskiwania takiej treści jest Qwiki, która angażuje umysł użytkownika bardziej niż inne wyszukiwarki. Wszystko dzięki dynamicznej treści multimedialnej. Taka forma może wspomagać proces uczenia i pamięci. Nie od dziś wiadomo, że internauci nie czytają treści – oni ją jedynie skanują.

Artur Polkowski (84866)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: