Microsoft i sieć społecznościowa – po co mu So.cl?

- autor: tsissput

XXI wiek, era Internetu i facebook’a – czas, kiedy ludzie żyją w wirtualnym świecie. Istnieją, bowiem takie cuda jak serwisy społecznościowe. Do jednego z nich możemy zaliczyć wspomnianego wcześniej facebook’a, ale nie należy zapominać o innych, takich jak nasza klasa, Twitter, LinkedIn czy Socl.

Po pierwsze należałoby zdefiniować serwis społecznościowy. Według Wikipedii jest to: „serwis internetowy, który istnieje w oparciu o zgromadzoną wokół niego społeczność. Tworzy tak zwane Media społecznościowe (ang. social media)„.

Socl jest projektem.., a właściwie najnowszym dzieckiem.. Microsoftu. Projekt tego serwisu społecznościowego został już dawno wspomniany przez Microsoft, jednak tak szybko jak ta myśl powstała, tak szybko też legła w gruzach. Stwierdzono, bowiem że nie ma co tym sobie głowy zawracać.

Kto pierwszy i jak się na to wszystko zapatruje? Socl został przetestowany przez studentów University of Washington, których zadaniem było zapoznanie się z tym portalem społecznościowym. Mieli oni wyrazić swoją opinię za pomocą ankiet i wypowiedzi. Studenci, bowiem znają się najlepiej, ponieważ są oni najczęstszymi użytkownikami różnorakich portali społecznościowych.

Do połowy grudnia 2011 roku nagle Microsoft wypuścił na rynek swój produkt Soch, który był jego nienarodzonym dzieckiem przez wiele lat. Główną częścią tego będzie stanowił Bing. Z serwisu można korzystać po załogowaniu się na konto Facebook’a, jednak, aby korzystać z niego troszkę trzeba się naczekać, ze względu na potrzebne zaproszenie.

Czym dokładnie jest Socl? Aby dostać się na stronę tego eksperymentalnego projektu firmy Microsoft należy użyć adresu http://www.so.cl. Głównym celem tego projektu jest badanie możliwości wyszukiwania społeczności na portalach do tego służących. Jak to wygląda w praktyce? Wpicujemy w Bingu to, czego szukamy następnie dodajemy do wiadomości, musimy ustawić Tagi a następnie opublikować. Czyli tak naprawdę nic innego jak Gogle+, z tym, że wyniki wyszukiwania są od razu dostępne w serwisie. Mamy też możliwość tak popularnego w ostatnich czasach komentowania wpisów innych osób i „lików”, czyli „lubienia” postów.

Jedną z ciekawostek, którą wyróżnia się Socl od facebook’a czy Gogle+ jest umożliwienie użytkownikowi utworzenia „video party” – listy filmów, którymi chcemy się podzielić z innymi użytkownikami Socl. Podczas tego „party”, dodajemy filmy do kolejki, decydujemy o tym, w jakiej kolejności będą one odtwarzane jak również mamy możliwość debaty z innymi uczestnikami. Kiedy jednak opuścimy „pokój” filmy nadal są odtwarzane, ale w mniejszym formacje, który znajduje się w kolumnie z prawej strony.

Czy to coś całkiem nowego czy kolejny duplikat? Nie da się nie zauważyć, że Socl nie jest całkiem nowym pomysłem a dzieckiem Microsoft’u czerpiącym ze starszych serwisów społecznościowych. Tym co jest głównym punktem serwisu to Feed – czyli czytnik kanałów, gdzie pojawiają się wiadomości publikowane jako posty przez innych użytkowników. Dzięki temu, że mamy możliwość dowolnego filtrowania widzimy wszystkie posty naszych znajomych, nasze rozmowy z innymi i nasze wszystkie wpisy, jakie zamieszczamy na portalu.

Poza możliwością lubienia postów i ich komentowania przydatne jest również tagowanie. Co to oznacza? Tagowanie to nic innego jak oznaczanie i umieszczanie wartości do bloków danych. Każdy z postów możemy dowolnie otagować naszymi własnymi oznaczeniami, co pozwoli nam później w szybszym tempie znaleźć poszukiwaną przez nas informację. Gdy ktoś inny stworzy tag taki sam jak nasz zobaczymy posty dopasowane do niego.

Najważniejszym i nieodłącznym elementem portali społecznościowych jest lista znajomych. W przypadku Socl jest ona odrobinkę skomplikowana. Podobnie jak w innych portalach społecznościowych Socl nie zaskakuje nas powiadomieniami o zdarzeniach czy możliwość przeglądania listy znajomych, również możemy zauważyć aktualizacje wpisów znajomych.

Co jest zatem takiego całkiem innego? Czy jesteśmy w stanie znaleźć coś szczególnie wyróżniającego Socl od Facebook’a czy Gogle+? Wcześniej wspomniałem już o wyszukiwarce Bing, która jest właśnie tym wyróżnieniem. Jest ona niesamowicie szybka a wyniki naszego wyszukiwania są zadziwiająco zadowalające. Nie są to wyniki miejscowe, ale globalne lub skierowanego na Stany Zjednoczone, jeśli chodzi natomiast o nasze, krajowe hasła, to wyniki dają rezultaty w miarę zadowalające, ale nie tak duże jak w przypadku Stanów Zjednoczonych.

Kto pierwszy i jak się na to wszystko zapatruje? Socl został przetestowany przez studentów University of Washington, których zadaniem było zapoznanie się z tym portalem społecznościowym. Mieli oni wyrazić swoją opinię za pomocą ankiet i wypowiedzi. Studenci bowim znają się najlepiej, ponieważ są oni najczęstszymi użytkownikami różnorakich portali społecznościowych.

Czy czymś jeszcze jest nas w stanie zaskoczyć nowy portal? Otóż tak! Możemy pobrać kod HTML dla wszystkich postów, jakie się pojawiają a następnie mamy możliwość umieszczenia ich na dowolnej stronie, można je tagować, komentować – czyli wszystko to, co możemy z nim robić w serwisie.

Co jak już się nam znudzi? Mamy możliwość usunięcia każdego kolejnego, pojedynczego elementu począwszy od danych poprzez posty aż w końcy do usunięcia całego naszego profilu. Jednak zawsze pozostanie po nas znak, że byliśmy użytkownikami tego portalu społecznościowego. Aby dowiedzieć się więcej na temat poufności naszych danych należy zapoznać się z polityką prywatności zamieszczoną pod adresem: http://www.so.cl/app/privacy.

Podsumowując i oceniając portal społecznościowy Socl, mogę stwierdzić, że ma on zarówno plusy jak i minusy. Do tej pierwszej kategorii możemy zaliczyć to, że łączy on w sobie społeczeństwo i możliwość wyszukiwania i dzielenia się ciekawymi stronami, gdy studenci pracują w grupach, lub potrzebują wymienić się informacjami, pozwala na montaż treści i informacji internetowych, zapewnia bogate udostępnianie multimediów i możliwość udzielania się poprzez strony wideo.

Minusem największym natomiast jest postępująca technika. Dlaczego? Nie zgodzę się z twierdzeniem, że pozytywną funkcją Socl, jest „umawianie się”, by wspólnie obejrzeć jakiś film a następnie jego komentowanie. Nie jest to spotkanie „twarzą w twarz” z innym człowiekiem, co pozwala zintegrować społeczeństwo i uczyć umiejętności poprawnej wymiany zdań między ludźmi. Jak już wspomniałem na początku, wiek XXI jest takim okresem w życiu naszego społeczeństwa, gdy zaczynamy zamykać się w naszym „wirtualnym świecie”. Promowane powinno być nie coraz częstsze korzystanie z internetu i komputera w czasie wolnym, ale położenie większego nacisku na spotkania z ludźmi i rekreację ruchową. Poprzez takie programy i takie możliwości mogą zacząć się problemy i choroby społeczne. Ludziom zacznie brakować słońca, zaczną pojawiać się różnego typu dewiacje w społeczeństwie, choroby, uzależnienia. Bo tak naprawdę po co iść do baru na „browara” i obejrzenie meczu jak można zrobić to z kumplem umawiając się przed komputerem na określoną godzinę, po co iść na urodziny do kolegi czy koleżanki skoro można wznieść toast przez Internet. Czy nie uważacie, że to już troszeczkę przesada? Nie zapominajmy, wszystko jest dobre i zdrowe, ale z umiarem. Są pewne granice, których nie należy przekraczać, gdyż może się to tragicznie skończyć.

Porównując Socl do Facebook’a lub Gogle+ można zauważyć, że jest on bardzo zbliżony do Gogle+ zarówno wyglądem jak i funkcjonalnością. Jednak nie należy zapominać, że żeby załogować się na Socl niezbędne jest korzystanie z Facebook’a. Nie masz Facebook’a Socl dla Ciebie nie ma prawa bytu 😉

Szanse na powodzenie Socl? Hm… Ciężko to ocenić, gdyż jest on zależny od Facebook’a co może zniechęcić niektórych potencjalnych użytkowników Socl. Najważniejszą przeszkodą według mnie jest „czekanie w kolejce” na użytkowanie Socl, co w ogóle chyba jest jakąś parodią. Przypominam, że jest to portal społecznościowy i powinien być dostępny dla wszystkich a nie tylko dla „VIP’ów”, bo tak możemy określić się, gdy zostaniemy przyjęci do społeczności Socl po „staniu w kolejce” niczym za chlebem na kartki.

83699

Reklamy
Tagi:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s