Ćmy wokół świecy

- autor: tsissput

Nie wszystkie społeczności są dobre.  Społeczność skinheadów konsoliduje krzywdzenie osób zbyt od nich odmiennych, grupy terrorystyczne także uznać można za społeczności. A co dzieje się, kiedy społeczność jest szkodliwa dla samych jej członków? Gdy razem biegną w dół, na złamanie karku?

Dzień 1. Wygooglaj: chcę mieć anoreksję.

W polskim Internecie for dla motylków jest pomiędzy wiele. Blogów motylków setki. Motylki to dziewczyny pragnące być chude i gotowe osiągnąć to za wszelką celę. Dziewczyny pragnące mieć anoreksję lub w niej trwać. Choć one oponują:

Pro-ana nie oznacza, ze promujemy anoreksję, albo że któraś z nas chciałaby zachorować.
Pro-ana, to styl życia, dążenie do doskonałości, perfekcji, panowanie nad sobą i nad własnym ciałem, nienawiść do jedzenia, a przede wszystkim – chęć bycia CHUDYM

skeleton with baloons

Wpierw zaprzeczenie, później opis choroby w prostych słowach (bez uwzględnienia kilku obwarowań definicji medycznych). Wstępne strony for i blogów obfitują w disclaimery. Nieco przypominają te znajdujące się na forach dotyczących palenia marihuany. Choć motylki mogą wierzyć w to co piszą. Przeszukując Internet trafiam na stronę dotyczącą różnych chorób psychicznych.  Sprzeczność dostrzegalna w wypowiedziach jest jednym z objawów zaburzeń.

Wiele motylków stara się wyraźnie oddzielić terminy pro-ana i anoreksja, przedstawiając pro-ana jako styl życia, świadomy wybór, czasem akceptację choroby – anoreksji.

Dla mnie, pro ana to chęć bycia anorektycznie chudą, bo mi się tak podoba, ale nie wychudzoną, zatrzymanie się w pewnym momencie. Wygląd coś wyraża, a to jak chcę wyglądać, ma wyrażać to, że odrzucam jedzenie, jako bożka, wypieram sie go jak diabła, chcę być chuda, ale szczęśliwa, nie chodzi o to, że będę się żywić światłem, ale też czasem będę jeść tłuste żarełko, ale dla przyjemności, nie z przymusu psychicznego, albo cielesnego

Na jednej ze stron motylków znajduję spis adresów poradni psychoterapeutycznych. Parę linków niżej znajduje się galeria chorobliwie chudych modelek i aktorek (thinspiracje).

Dzień 2. Zasady.

Spisane w punktach reguły powtarzane są na wszystkich stronach pro-ana, a także na tych, których zadaniem jest zwalczanie tego zjawiska – nawet już przestały mrozić mi krew w żyłach, ich ciągle przytaczanie w dyskusjach internetowych zaczyna mnie mierzwić.

 1. Jeśli nie jesteś szczupła, to znaczy, że nie jesteś atrakcyjna.
 2.  Bycie szczupła jest ważniejsze od bycia zdrową.
 3.  Będziesz się głodziła i robiła wszystko co w Twojej mocy, aby wyglądać coraz szczuplej.
 4.  Nie będziesz jadła nadprogramowo bez poczucia winy.
 5.  Nie będziesz jadła niczego nadprogramowo bez ukarania siebie za to.
 6.  Będziesz liczyła każdą kalorię i ograniczała ich ilość.
 7.  Najważniejsze jest to, co mówi waga.
 8.  To proste: chudnięcie jest dobre, a przybieranie na wadze – złe.
 9.  Nigdy nie jesteś „zbyt” szczupła.
 10.  Bycie szczupła i niejedzenie są dowodami prawdziwej siły woli.
 11. Waga jest wskaźnikiem moich codziennych sukcesów i porażek.
 12.  Wierzę w perfekcję i chcę ją osiągnąć.
 13.  Droga do szczęścia jest stawaniem się kimś lepszym niż wczoraj.

pro-ana food pyramid

Zasady są bardzo ważne w pro-ana. Najpoważniej wyglądające fora obwarowane są wieloma regułami.  Pełna rejestracja następuje po ocenie wstępnych wpisów przez stałe użytkowniczki.  Trzeba napisać, kim się jest, prowadzić stały dziennik zapisując wszystko, co się zjadło. Dlatego wiem, że wkrótce mnie wyrzucą. Nie zamierzam niczego pisać. Nie ufam swojej inwencji literacko-technologicznej – obawiam się, że mogłabym wymyślić coś naprawdę przekonującego.

Po okresie 2 tygodni, podczas których nie będziesz na forum, dostajesz ostrzegawczego maila i masz 3 dni na ponowne zawitanie na forum, lub napisanie przyczynę swojej nieobecności. W przeciwnym razie Twoje konto zostanie skasowane.

Jeżeli wyjeżdżasz, lub z innych powodów nie będziesz na forum- poinformuj Adminkę!

Na drugim forum nie można się aktualnie zarejestrować.

18 listopada 2011 – Zamknięta rejestracja part 2
O godzinie 23:59 17.11.2011 r. zamknęłyśmy drugą turę rejestracji.

Konta osób, które nie wypowiedziały się do tej pory zostają deaktywowane i skasowane.
O następnej rejestracji powiadomimy na stronie.
Jak poprzednio będziemy wówczas aktywować wcześniej założone konta oraz konta zakładane podczas rejestracji (przypuszczalny termin następnej rejestracji – marzec, kwiecień 2012 r.).

Czasowe zamykanie forum uzasadnione jest chęcią poznania nowych użytkowniczek. Rzeczywiście zależy im na stworzeniu bezpiecznej społeczności.

Chcemy dać możliwość zaklimatyzowania i zapoznania się z ostatnio przyjętymi osobami. Zależy nam także na utrzymaniu atmosfery zaufania i bezpieczeństwa na forum.

W jednym z wątków krytykujących fora pro-ana spotykam się z opinią, że dziewczyny ze zbyt dużą wagą początkową nie mogą przejść procesu rejestracji. Na moim forum nie znajduję potwierdzenia tego faktu, choć niewiele dziewczyn, które się rejestruje, waży dużo (albo w granicach normy).

Zasady mówią jednak wyraźnie. Jeśli tyjesz wylatujesz. Nie jemy więcej niż 1000kcal!!!! Jedna z dziewczyn pyta, co w przypadku, kiedy rodzice wmuszą w nią jedzenie. Administratorka wykazuje zrozumienie dla takiej sytuacji. Moje wewnętrzne poczucie sprawiedliwości zostaje zaspokojone.

Dzień 3. Alma mater.

Słońce. Kochanie. Dziewczyny zwracają się do siebie naprawdę miło. Najwięcej słów wsparcia pojawia się w dziennikach odchudzania. Dziś kromka chleba, chudy ser, twarożek, trochę leczo, sałatka, dwie kawy. Razem 350kcal. Tak trzymaj. Super, dałaś radę.

W innych tematach dziewczyny wymieniają się ćwiczeniami, sposobami na oszukanie głodu, pomysłami na oszukanie rodziców oraz doświadczeniami ze stosowaniem farmaceutyków (także tymi wyprodukowanymi z przeznaczeniem leczenia kaszlu i kataru oraz oczywiście zaparć). Niektóre leki są odradzane jako bardzo szkodliwe. Tak. W końcu pojawia się post: jednak spróbuję.

Ana traktowana jest jak wierna przyjaciółka. Można ją  zdradzić z fast-foodem, ale także powrócić na jej łono. Można w podpisie pod postami ją przeprosić i wyrazić uczucie do niej.

Ona sama mnie wybrała. Stwierdziła, że mam silną wolę, że dam radę. Osiągnę wszystko jeśli tylko zechce. Od tego czasu jesteśmy nierozłączne.
Ja i moja przyjaciółka, anoreksja.

Ana ma siostrę, Mię. Ona je obiad z rodzicami, później szybko idzie do łazienki.

Czy bez wsparcia forum dziewczyny trwałyby w anoreksji? Trudno mi o tym przesądzać. Kilka wpisów od nowych użytkowniczek zawiera informację, że dziewczyny miały już przygodę z Aną, a teraz pragną do niej wrócić. Nowe motylki piszą, jak bardzo potrzebne jest im wsparcie. Cieszą się i dziękują, gdy je otrzymują.

motylki nie jedza tlustej pizzy! dzis mialas miec glodowke! nie pamietasz juz? zawiaz sobie czerwona nitke na rece i sie na nia patrz do bolu… nie bedziesz do nas pasowac, jesli ja tkniesz!

To nie bezpośrednia wypowiedź z forum, ale mantra do czytania w kryzysowych sytuacjach.

Dzień 4. Samodiagnoza.

Niejedzenie lub właśnie umiarkowanie w jedzeniu kojarzy mi się z czystością, odmówienie sobie tego, co uwielbiam – z siłą…Tak jak by podświadomi nieraz mówiłam ‚nie zjesz tego – to Ci się coś uda’. (…) Z filozofii pro-ana jedynie podobała mi się to dążenie do perfekcji, we wszystkim, porządek, nauka, poukładany dzień itp.

Pro-ana to dążenie do perfekcji, do osiągnięcia wymarzonej wagi, po to by dobrze czuć sie we własnym ciele.

Pro-ana to perfekcja, a przynajmniej dążenie do niej. Chęć bycia idealna, czystą i co za tym idzie chudą. Możliwość zaakceptowania swojego ciała, tego jak się wygląda. To wolność od jedzenia, brak myśli w głowie na temat żarcia. Jem to, co chcę i kiedy chcę. Bycie inną niż ci wszyscy ludzie, dla których dzień jest zamknięty w ścisłych ramach jedzeniowych a życie płynie od posiłku do posiłku.

Z tym zawsze najbardziej kojarzyła mi się anoreksja. Z chęcią przejęcia nad czymś kontroli, przynajmniej nad tym co się je i jak się wygląda.
Niektóre dziewczyny potrafią nawet głębiej zanalizować swoje problemy. Jedna z nich wie, że jej chęć do stania się chudą, miniaturową, wynika z potrzeby zamaskowania swej seksualności, trwania w niedojrzałości.
Jednakże główną odpowiedzią w temacie dlaczego zaczęłyście się odchudzać jest fakt uznania się za grubą, a także nieżyczliwe komentarze rodziny i znajomych co do tuszy. Dziewczyny nie zawsze były obiektem napiętnowania, wspominają również o przykrościach, które spotykały inne dziewczynach z klasy i szkoły z powodu nadwagi.

ultra thin

Dzień 5. Uczta dla oczu.

W avatarach i inspirujących zdjęciach króluje oczywiście przemysł modelingowy. W podpisie jednej z użytkowniczek znajduję:

”Nothing tastes as good as skinny feels”-Kate Moss

Fora i strony zawierają specjalne działy  poświęcone thinspiracjom. Ekstremalnie wychudzona dziewczyna owinięta w romantyczny sposób bandażem. Wygląda trochę jak mumia.

Bardziej zaawansowane formy wizualne to obrazy z naniesionymi tekstami oraz animowane gify.

żyj na krawędzi śmierci…
get thin o die trying
love you to the bones

Choć upiorne w przekazie, przywodzą mi na myśl banery z innych forów, anime to nie bajka oraz sucha karma albo zdrowie, wybór należy do ciebie.

hunger is beautifultrue beautywastedonly water

Pojawia się również mój ulubieniec Paolo Coelho, niezawodna fabryka głębokich cytatów na każdą okazję.

Pielęgnuj swoje marzenia. Trzymaj się swoich ideałów. Maszeruj śmiało według muzyki, którą tylko ty słyszysz. Wielkie biografie powstają z ruchu do przodu, a nie oglądania się do tyłu.

Występują również inspiracje negatywne. Zdjęcia ekstremalnie otyłych osób w skąpych ubraniach (notabe wyglądających na bardzo zadowolone z życia). Ludzki tłuszcz usunięty operacyjnie. Agresywne komentarze pod własnym adresem.

ZA DUŻO ZEŻARŁAŚ, TY TŁUSTA ŚWINIO!

Jednym z ciekawszych zjawisk jest food-porn (wyjątkowo kolorowe i apetyczne zdjęcia pożywienia). Czytam w Wikipedii:

Less well-known is the popularity of food porn amongst eating-disordered bloggers. Most often, the porn features items considered off-limits, such as fast food and desserts; the responses include disgust, determination, longing, and satisfaction (often to the puzzlement of non eating-disordered persons), as though seeing the photos is a consequence-free substitute for actually eating the foods pictured. Others take pride in being able to view tempting foods and not give in; in a related vein, among bulimic users, the food porn is often preceded with a „binge trigger warning” for the benefit of those wishing to avoid any temptation that might kick-start a binge-purge cycle. On the internet, these images often exist alongside thinspiration images on pro-ana and other sites and online eating disorder communities.

Thinspiracje to także książki, piosenki, krótkie teksty. Nie wszystkie zostały stworzone przez pro-ana.

Dzień 6. Mężczyźni.

Chłopak, który obsługuje mnie przy kasie jest bardzo uprzejmy, choć wszystkie jego działania, łącznie z wypowiedziami wydają się mocno automatyczne. Ma dość zniewieściały wygląd, być może dlatego, że jest bardzo chudy. Na ręce ma czerwony sznureczek. Czy on też jest pro-ana? Teraz zaczęłam dostrzegać takie rzeczy.

Jedno z for dla motylków zawiera zewnętrzny dział, który można przeczytać przed rejestracją. Zawiera wątki nowych osób, które zakończyły się wyrzuceniem z forum.

Ciężko coś napisać aby nie zostać usuniętym przez z was z forum, no ale spróbuje. Mam na imię Michał pochodzę z Poznania jestem wiecznym romantykiem. 24 wiosny na kącie  .
Hmm no to teraz o tym co mnie tu sprowadza…
Najzwyczajniej w świecie szukam Dziewczyny.

DLACZEGO DZIEWCZYNY MOTYLKA?

Dlatego że uważam iż jesteście piękne, w dobie fast foodów ciężko o poznanie tak perfekcyjnych i pięknych Kobiet.

Jak można się domyślać rezolutny Michał nie spotkał się z życzliwym przyjęciem.

sluchaj to nie miejsce dla Ciebie. plec nie bylaby problemem, gdybys rowniez dazyl do perfekcji. jestesmy dziewczynami ktore wiele od siebie wymagaja jezeli chodzi o cialo. to nie jest walka z kompleksami, ani szukanie akceptacji.

Dziewczyny dość dobitnie starają mu się wytłumaczyć, iż nie jest to najlepszy pomysł. Podkreślają jak uciążliwe jest trwanie w związku z kimś, kto mdleje podczas ćwiczeń i truje się Tussipectem. Jedyna dziewczyna którą znam i prawdopodobnie choruje na bulimię (choć ciężko to stwierdzić, ponieważ jest wyjątkową mitomanką) bardzo lubi opowiadać, jak ciężkie jest życie jej chłopaka z nią.

Zjadłam całe śniadanie na pierwszej przerwie. Na ostatnim wykładzie nie mogłam się skupić. Gdybym cały czas chodziła głodna, byłabym bardzo mało produktywnym członkiem społeczeństwa.

Dzień 7. Anty pro

Rozpowszechnianie treści pro-ana nie jest wprost zabronione przez prawo. Są jednak usuwane przez administratorów i zarządców serwerów ze względów wizerunkowych (być może także ludzkiej przyzwoitości).

Pro-ana od czasu do czasu pojawia się na stronach-forach jako wątek i jako forum na stronie, gdzie każdy może takowe założyć, następnie jest banowana i usuwana. Takie wątki i fora nie wydają się mniej poważne, więcej jest na nich małoletnich osób, dla których pro-ana to bardzo przejściowy trend.

Facebook uznaje promowanie zachowań autodestrukcyjnych za niezgodne z regulaminem (mój pobieżny przegląd pozwolił na znalezienie tylko jednej grupy pro-ana w morzu innych, kontestujących). Strony anty pro-ana donoszą, iż nk.pl na podstawie dość ogólnego wpisu w regulaminie: Administrator zastrzega sobie prawo do zablokowania Konta Użytkownika, którego działania uzna za szkodliwe dla Serwisu bądź innych Użytkowników aktywnie walczy ze szkodliwymi treściami.

Osobiście nie spotkałam się za to z przypadkiem usunięcia bloga. Wyjątkowo dużo jest ich na blog.onet.pl. Jak donosi autorka strony antyproana.blox.pl około 750.

W Internecie wiele jest stron, artykułów (w większości dość infantylnych, jeśli nie znajdują się na dedykowanych stronach) i wątków przestrzegających przed szkodliwością pro-ana. Użytkownik kokietka na forum wizaż.pl tworzy temat:

Forum zniszczylo mi przyjaciolke –>> Porcelanowe motyle <—

Z przestrogą i prośbą o pomoc zwraca się do koleżanek z internetowej społeczności.


Źródła:

http://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=146448

http://www.bhclub.pl/Artykuly/Lifestylowo/Styl-zycia-subkultura-czy-mistyfikacja-czyli-o-pro-ana-slow-kilka/

http://www.goldenline.pl/forum/1657960/porcelanowe-motyle

http://wegetarianie.pl/modules.php?op=modload&name=XForum&file=viewthread&fid=19&tid=5845&page=1&orderdate=

http://pro-ana.frix.pl/post/508283/porcelanowe-motyle

http://www.independent.ie/opinion/analysis/how-proanorexic-porns-poisonous-diet-thinspires-young-women-to-waste-away-75793.html

http://antyproana.blox.pl/html

http://en.wikipedia.org/wiki/Food_porn

Nie umieściłam linków do stron pro-ana. Nie zamieściłam bezpośrednich cytatów treści wymagających zalogowania.

84826

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s