Sieci społeczne ze znakiem – signed networks

- autor: tsissput

Sieci społeczne z negatywnymi krawędziami (ze znakiem) na przykładzie kilku serwisów

W większości badań dotyczących sieci społecznych, które tworzą się za sprawą serwisów internetowych skupiających  rzesze internautów, wzięta pod uwagę zostaje relacja jednego typu, nazwijmy ją pozytywną. Dobrym przykładem jest serwis społecznościowy Facebook, gdzie użytkownicy mogą oznaczać innych użytkowników jako przyjaciół, co w bezpośredni sposób generuje sieć  społeczną, którą można zamodelować za pomocą grafu, w którym węzły oznaczają internautów, a krawędzie pozytywną relację przyjaźni pomiędzy nimi. Nie można w takim modelu określić negatywnej relacji nieprzyjaźni – nie możemy przecież założyć, że skoro kogoś nie ma na liście przyjaciół, to jest on automatycznie naszym wrogiem. Z teoretycznego punktu widzenia, nie ma tu możliwości określenia innej relacji od tej, którą na początku nazwaliśmy pozytywną – tj. węzły w naszej sieci połączone są krawędziami tylko jednego typu.

Istnieje wiele serwisów, w których relacje między użytkownikami mogą być określone jako negatywne. Kilka z nich przedstawiono poniżej.

Epinions (http://www.epinions.com/) jest serwisem zawierającym opinie klientów na temat różnych produktów i usług. Użytkownicy serwisu mogą czytać recenzje, napisane przez innych użytkowników na temat konkretnego produktu, mogą też za darmo zarejestrować się w serwisie i samemu pisać opinie, dzięki którym mogą uzyskać uznanie wśród innych użytkowników, o ile dana opinia będzie dobrze oceniana (twórcy serwisu utrzymują, że autor recenzji może zostać nagrodzony nawet w przypadku, jeśli odradza ona kupno danego produktu czy skorzystanie z danej usługi, ale jest pomocną opinią). Na pomocnych opiniach można zarobić.

Każdy użytkownik ma prawo oddać głos na opinię napisaną przez innego użytkownika; możliwe rodzaje głosów to: Bardzo użyteczna (VH), Użyteczna (H), Średnio pomocna (SH), Nie pomocna (NH) i Nie na temat (OT). Opinie typu Express mogą uzyskać oceny typu Pokazuj (S) lub Nie pokazuj (DS).

Użytkownicy mogą też „ufać” (trust) lub „blokować” (block) innych użytkowników. Wszystkie relacje zaufania i blokowania razem tworzą Sieć zaufania (Web of Trust – WOT), która w połączeniu z głosami oddanymi na danego użytkownika określa porządek, w którym opinie są pokazywane czytającym. Zarejestrowani widzą listę opinii w porządku opartym o ich własne wybory trust/block i oceny nadane opiniom. Użytkownik niezarejestrowany widzi natomiast listę w porządku opartym o liczbę i siłę głosów nadanych przez użytkowników dla każdej opinii. Sieć zaufania WOT jest zatem siecią społeczną z pozytywnymi (trust) i negatywnymi (block) krawędziami.

Kolejnym przykładem jest Slashdot (http://slashdot.org/), serwis internetowy o tematyce naukowo-technicznej, skupiający społeczność internautów zamieszczających krótkie notki o ciekawych stronach w Internecie wraz z linkami do tych stron. Użytkownicy serwisu czytający daną notkę mają możliwość dodania własnego komentarza lub wypowiedzi. O ile notki te zazwyczaj dostarczane są przez Internautów odwiedzających Slashdot, ich akceptacja do umieszczenia na stronach serwisu zależy od jego redaktorów.

W serwisie obowiązuje złożony system moderacji i oceny komentarzy przez moderatorów serwisu, wybieranych spośród czytelników. Moderatorzy mogą wystawić każdemu z komentarzy ocenę (w skali od -1 do 5 – troll, normal, offtopic, insightful, redundant, interesting), dzięki czemu czytelnicy mogą wybrać, które komentarze mają być domyślnie widoczne.

Dodatkową cechą Slashdota jest możliwość oznaczania innych użytkowników jako przyjaciół – „friends” lub jako przeciwników – „foes”. Użytkownik oznaczający kogoś jako przyjaciela staje się zarazem jego fanem (i widnieje na jego liście fanów); analogicznie, oznaczając kogoś jako przeciwnika, użytkownik ląduje na liście jego tzw. dziwaków (freaks). Istnieje możliwość przeglądania listy swoich przyjaciół lub przeciwników, a także listy przyjaciół swoich przyjaciół i przeciwników swoich przyjaciół.  Relacje „friend” i „foe” stanowią odpowiednio pozytywne i negatywne krawędzie w grafie sieci społecznej, na którą składają się użytkownicy serwisu.

Ostatnim przykładem jest Wikipedia, znana wszystkim encyklopedia. O ile strony edytować może każdy internauta, do pewnych działań potrzebne są specjalne uprawnienia, nadawane na drodze głosowania. Role występujące w systemie to: administratorzy, biurokraci, weryfikatorzy, rewizorzy i stewardzi. Skupmy się na administratorach; status ten przyznawany jest znanym i wysoko cenionym członkom społeczności wikipedystów, którzy cieszą się zaufaniem innych użytkowników oraz dobrze znają sposób działania serwisu.

Aby zostać administratorem, wikipedysta składa swoją kandydaturę, przy czym regulowane jest to przez pewne zasady. Kandydatami na administratorów mogą być użytkownicy mający minimum 1000 nieusuniętych edycji, z których pierwsza miała miejsce co najmniej 3 miesiące przed datą zgłoszenia kandydatury. Kandydat taki uzyskuje uprawnienia administratora, gdy zagłosuje za nim co najmniej 20 uprawnionych do głosowania, a jednocześnie spośród głosów „za” i „przeciw” co najmniej 80% będzie „za”.

Społeczność wikipedystów można przedstawić jako sieć społeczną, w której dwóch użytkowników połączonych jest pozytywnym łukiem, jeśli jeden z nich oddał głos „za” na drugiego i negatywnym łukiem, jeśli oddał głos „przeciw”.

Należy zauważyć, że serwisy Epinions i Slashdot w sposób bezpośredni (za pomocą interfejsu) oferują użytkownikom funkcjonalność sieci społecznych z negatywnymi krawędziami, natomiast w przypadku Wikipedii  interpretacja społeczności wikipedystów jako sieci tego rodzaju jest niejawna.

Teorie modelujące związki negatywne w sieciach społecznościowych

W psychologii społecznej istnieją różne teorie, modelujące powstawanie sieci ze znakiem. Jedną z najbardziej popularnych jest teoria strukturalnego balansu, w której rozważa się tzw. triady – grafy złożone z trzech węzłów, bezpośrednio ze sobą połączonych za pomocą krawędzi pozytywnych lub negatywnych.

Teoria ta utrzymuje, iż triady z nieparzystą liczbą krawędzi pozytywnych to tzw. triady zbalansowane, czyli takie które w rzeczywistym świecie powinny częściej występować (są bardziej prawdopodobne), niż te, w których liczba krawędzi negatywnych jest nieparzysta (na rys. T1 – dwóch przeciwników ze wspólnym przyjacielem, T0 – każdy jest przeciwnikiem każdego). Triady o trzech krawędziach pozytywnych modelują sytuację, w której „przyjaciel mojego przyjaciela jest moim przyjacielem” (na rys. T3), natomiast triada z jedną krawędzią pozytywną modeluje trzy sytuacje (na rys. T2): „przyjaciel mojego przeciwnika jest moim przeciwnikiem”, „przeciwnik mojego przeciwnika jest moim przyjacielem” i „przeciwnik mojego przyjaciela jest moim przeciwnikiem”.

84817

Źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Przyznawanie_uprawnie%C5%84
http://slashdot.org/faq/friends.shtml
http://en.wikipedia.org/wiki/Slashdot
Jure Leskovec, Daniel Huttenlocher, and Jon Kleinberg. 2010. Signed networks in social media. In Proceedings of the 28th international conference on Human factors in computing systems (CHI ’10).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: