Słów kilka o historii wyszukiwarek internetowych

- autor: tsissput

Na początku był Chaos. Z Chaosu wyłonili się pierwsi bogowie.” – tym oto cytatem można by opisać początki wyszukiwarek internetowych. Okres ich bujnego rozwoju przypadł na początek lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia.

Jako pierwszy z chaosu wyłonił się Archie. Jego nazwa pochodziła od angielskiego słowa archiev z pominięciem litery “v”. Było to pierwsze narzędzie do wyszukiwania treści w otchłaniach internetu. Jaka była zasada jego działania? Otóż Archie pobierał spis plików z serwerów FTP i łączył je w jeden ogólnie dostępny plik. Wyszukiwanie odbywało się poprzez wykorzystanie Unixowej komendy grep. Dostęp do zasobów Archie’go odbywał się początkowo przez Telnet lecz szybko został udostępniony również interfejs umożliwiający dostęp do zasobów przez WWW. Jego ogromną ułomnością było to, że zważywszy na ograniczone zasoby pamięci ówczesnych komputerów, nie indeksował on zawartości tekstowej stron.

Niedługo po powstaniu pierwszego narzędzia będącego protoplastą dzisiejszych wyszukiwarek internetowych w roku 1991 został wynaleziony zupełnie nowy, jak na tamte czasy, protokół internetowy o dźwięcznej nazwie Goopher. Umożliwiał on hierarchiczne indeksowanie plików tekstowych. Dla zainteresowanych polecam wtyczkę do przeglądarki Firefox (o nazwie OverbiteFF) umożliwiającą przeszukiwanie zasobów Gophera z wykorzystaniem przeglądarki internetowej, aby zobaczyć jak wyglądało wyszukiwanie informacji w internecie bez dzisiejszych dobrodziejstw technologicznych.

W oparciu o zasoby Gophera powstały dwie kolejne wyszukiwarki internetowe: Veronica i Jughead. Veronica czyli Very Easy Rodent-Oriented Net-wide Index to Computerized Archives umożliwiła wyszkukiwanie z użyciem słów kluczowych, natomiast Jughead (Jonzy’s Universal Gopher Hierarchy Excavation And Display) pozwalał uzyskiwać informacje z różnych serwerów Gophera.

W roku 1993 Oscar Nierstrasz z Uniwersytetu w Brnie korzystając z faktu istnienia wielu list stron internetowych postanowił pobrać ich zawartość, ujednolicić ich formę oraz udostępnić interfejs użytkownika pozwalający na łatwe przeszukiwanie zawartości. W ten oto sposób postał W3 Catalog zaimplementowany z wykorzystaniem języka skryptowego Perl.

W tym samym roku Mathew Grey z uniwersytetu MIT zaprojektował i wykonał prawdopodobnie pierwszego robota internetowego o nazwie World Wide Web Wanderer. Powstał on w celu zmierzenia rozmiaru sieci WWW lecz dzięki zebranym przez niego informacjom został utworzony indeks stron o nazwie Wandex. Robot przemierzał sieć co miesiąc, aż do czerwca roku 1995. Informacje przez niego zebrane posłużyły do przygotowania raportu, którego wyniki zamieszczam w poniższej tabeli. Pełna treść raportu jest dostępna pod adresem: http://www.mit.edu/people/mkgray/growth. Twórca Wandexa jest obecnie pracownikiem firmy Google.

Month # of Web sites % .com sites Hosts per Web server
06.1993 130 1.5 13,000
12.1993 623 4.6 3,475
06.1994 2,738 13.5 1,095
12.1994 10,022 18.3 451
06.1995 23,500 31.3 270
01.1996 100,000 50.0 94

Kolejną wartą uwagi przeglądarką był Aliweb, który ukazał się światu w listopadzie 1993 roku. W przeciwieństwie do Wandexa informacje, które się w nim znajdowały nie pochodziły dzięki robotowi internetowemu. Działanie Aliweb było bajecznie proste. Każda nowo postała strona musiała zostać do niego zgłoszona przez jej autora. Dodatkowo w głównym katalogu musiał znajdować się plik w określonym formacie informujący o tym, że strona ma zostać zaindeksowana.

Rok 1993 okazał się być bardzo płodny pod względem powstawania wyszukiwarek internetowych. W grudniu została wydana na świat wyszukiwarka JumpStation. Ten wynalazek był najbliższy temu z czym obecnie kojarzy nam się wyszukiwarka internetowa. Katalog stron był budowany z wykorzystaniem robota internetowego, a interfejs użytkownika został przygotowany z wykorzystaniem formularzy HTMLowych. Autorem JumpStation był Jonathon Fletcher, student University of Sterling. Projekt przestał być kontynuowany kiedy Fletcher opuścił uczelnię w roku 1994. Autor tego innowacyjnego jak na tamten czas pomysłu nie zdołał pozyskać środków finansowych na kontynacje swojego projektu. Kiedy projekt upadł, baza danych zawierała 275 tysięcy stron internetowych. JumpStation przy indeksowaniu stron wykorzystywał ich tytuł oraz meta tagi zawarte w nagłówu strony. Jego ogromną wadą był brak rankingu stron, co wpływało na niską jakość wyników wyszukiwania.

Niecałe pół roku później w kwietniu 1994 roku powstał WebCrawler, pierwsza wyszukiwarka oferująca użytkownikowi wyszukiwanie pełno tekstowe. Produkt ten jest dostępny, aż do dnia dzisiejszego pod adresem: http://www.webcrawler.com .

W tym samym roku powstała kolejna, znana aż do dzisiaj, wyszukiwarka o nazwie Lycos dostępna pod adresem http://www.lycos.com.

Niedługo po niej powstały kolejne wyszukiwarki walczące o popularność takie jak:  Magellan, InfoseekInktomi, Northern Light i AltaVista. Najpopularniejszą w wyszukiwarką w tamtym okresie stało się Yahoo! . Wyszukiwarka  została wykonana przez dwóch studentów Uniwersytetu Stanforda, Jerrego Yanga oraz Davida Filo. Jej początkową nazwą było David and Jerry’s Guide to the World Wide Web i była niczym więcej jak hierarchicznie uporządkowanym katalogiem stron internetowych tworzonym ręcznie przez jej autorów. Yahoo! była jedną z pierwszych wyszukiwarek (a zarazem portali) internetowych, której udało się zarobić ogromne pieniądze na reklamie.

Kolejną walczącą o pozycję i uznanie (i pieniądze) firmą było Excite. Jej założycielami byli Graham Spencer, Joe Kraus, Mark Van Haren, Ryan McIntyre, Ben Lutch i Martin Reinfried. Wszyscy byli studentami Uniwersytetu Stanforda.

Rynek wyszukiwarek internetowych stał się bardzo dochodowy. Generował on miliony dolarów zysku pochodzącego z reklam. Firmy były tak skupione na umieszczaniu reklam na łamach swoich portali internetowych, że zapomniały o swoim podstawowym celu jakim było dostarczanie wysokiej jakości wyników wyszukiwania.

W roku 1996 pojawił się produkt, który miał zrewolucjonizować rynek wyszukiwarek internetowych oraz mieć wpływ na przyszłość Internetu. Tym produktem była wyszukiwarka Google. Jej nazwa pochodziła od przestawienie słowa googol oznaczającego liczbę 100 podniesioną do potęgi setnej.  Jej wynalazcami byli  doktoranci Uniwersytetu Stanforda: Larry Page i Sergey Brin. Kluczem do sukcesu ich wynalazku było wykorzystanie autorskiego algorytmu oceniania jakości stron PageRank (Page odnosi się do nazwiska wynalazcy Larry’ego Page’a). Szczegóły algorytmu są mocno strzeżoną tajemnicą firmy, ale ogólna zasada działania polega na ocenie jakości strony poprzez zbadanie ilości stron powołujących się na nią oraz ich jakości. Google od początku swojego powstania (w przeciwieństwie do konkurencji) nie zamieszczał reklam na swojej stronie głównej. Sposobem na zarobieniu fortuny na reklamie w sposób nie utrudniający życia użytkownikowi było zastosowanie linków sponsorowanych. Polegały one na umieszczaniu strefy płatnych wyników wyszukiwania znajdujących się nad i pod wynikami „organicznymi” oraz po ich prawej stronie, przy krawędzi ekranu.

Od czasu powstania wyszukiwarka Google’a bardzo się rozwinęła i wprowadziła wiele nowych funkcjonalności. Początkowo wspierała ona tylko wyszukiwanie informacji tekstowych znajdujących się na stronach internetowych. Obecnie Google udostępnia nam ogrom możliwości począwszy od wyszukiwania zdjęć, wideo, map, wiadomości, a kończąc na najpopularniejszej na świecie darmowej poczcie internetowej, dokumentach on-line i wielu, wielu innych.

Mamy za sobą ponad 20 lat historii wyszukiwarek internetowych. Obecnie dostępne produkty w niczym nie przypominają swoich protoplastów. Oferują nam niewyobrażalny ogrom informacji, dostępny na kliknięcie myszki. Mało kto wyobraża sobie dziś życie bez Internetu, a tym bardziej życie bez takich dobrodziejstw technologicznych jak wyszukiwarka internetowa. Na dodatek rozwój wyszukiwarek nie zatrzymał się, lecz ciągle idzie naprzód dając nam, użytkownikom, coraz więcej zaskakujących i spektakularnych możliwości. Cieszmy się więc i przeszukujmy czeluści Internetu bogatsi tę wiedzę. Ku chwale wyszukiwarek!

Autor: 83786

Źródła:
http://www.youtube.com/watch?v=iBCSibI4ffg
http://www.youtube.com/watch?v=dx8fS_scMS0
http://www.youtube.com/watch?v=Nl3iRZ7PAKU
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wyszukiwarka_internetowa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: