Giant Global Graph (GGG)

- autor: tsissput

Giant Global Graph (GGG) jest nazwą stworzoną przez wynalazcę sieci World Wide Web, Tim’a Berners-Lee w 2007 roku, aby pomóc rozróżnić naturę i znaczenia treści w istniejących sieciach World Wide Web oraz w sieci następnej generacji lub „Web 3.0”. W powszechnym użyciu, World Wide Web odnosi się głównie do obiektów informacyjnych odczytywanych przez ludzi, z funkcjonalnego powiązania pomiędzy nimi poprzez hiperłącza stworzone przez kreatora strony. Informacje w nowej generacji Web 3.0 wykraczają poza treści wyświetlane na stronie, tak jak to odbywało się w poprzednich pokoleniach, podkreślając metadane opisujące obiekty takie jak strony internetowe i atrybut relacji, które koncepcyjnie lub semantycznie łączą obiekty informacji ze sobą. Dodatkowo, technologie i projekty Web 3.0 umożliwiają organizację zupełnie nowego rodzaju obiektów informacyjnych stworzonych przez człowieka lub maszynę.

Graf

Ważnym pojęciem, które w dużym stopniu pokrywa się z GGG jest sieć semantyczna. Serwis sieci społecznościowych jest jedną z najstarszych i najbardziej znanych przykładów takiego rozróżnienia. W Social Network, informacje o związkach między ludźmi, a także rodzaje obiektów współdzielonych przez tych ludzi, jest co najmniej równie ważne, jak obiekty samych danych. Uczestnicy Social Network tworzą nowego rodzaju dane, które nie istniały w Internecie wcześniej, takie jak lubienie komentarzy innych ludzi i treści. Obecnie, nowe rodzaje danych są przede wszystkim za pośrednictwem własnych systemów firm takich jak Facebook. W idealnej przyszłości w Giant Global Graph lub w sieciach semantycznych, informacje mogłoby być skonstruowane w taki sposób, aby umożliwiały odczytanie informacji przez wiele różnych systemów i dynamiczne zorganizowane w wielu różnych formatach, czytelniejszych dla użytkownika.

Z pewnością użycie słowa graf wynika z graficznej reprezentacji osiowej koncepcji Semantic Web czyli tzw. trójek: dwa węzły grafu reprezentujące podmiot i dopełnienie oraz łącząca je linia/strzałka czyli krawędź grafu czyli orzeczenie. Tak samo jak można reprezentować pojedyncze zdania/trójki przy użyciu grafu, można również reprezentować powiązania pomiędzy zbiorami trójek czyli triplestore’ami. Zatem połączone triplestore’y tworzą graf.

Czasami zapominamy o rzeczywistym wykorzystaniu danych – udostępnianie ich dla całej ludzkości w różnych formach oraz zapewnienie funkcjonalności, jakiej ludzie potrzebują. Połączenia są dobre, ale funkcjonalność jest najważniejsza. Fakt, że spółka może przechowywać informacje biletów w sieci nie jest wystarczająca, ale że użytkownik jest w stanie kupić te bilety jest już znaczący. Samo posiadanie informacji i przekazywanie innym użytkownikom poprzez strony nie jest wystarczający, trzeba różniej udostępnić jakieś funkcjonalności związane z tymi danymi, aby dane mogły być w pełni przetwarzane . Funkcjonalność staje się ważnym aspektem.
Koncepcja GGG odnosi się również do decentralizacji informacji w Internecie , w którym prawidłowo sformatowane semantyczne obiekty danych mogą być odpowiednio organizowane a ich relację przetworzone przez dowolny komputer w Internecie, a nie tylko przez duże scentralizowane systemy, takie jak Facebook i Google. Na przykład osoby używające protokół FOAF do organizowania informacji na stronach internetowych lub innych węzłów internetowych mogą porozumiewać się z innymi sieciami społecznościowymi, niekoniecznie wymagając interwencji scentralizowanych systemów, takich jak Facebook.

Co najważniejsze, dla których termin Web 3.0 odnosi się do zestawu technologii i do określonej fazy w rozwoju sieci. Termin Giant Global Graph ma odnieść bardziej ogólnie do całości środowiska informacji, które będą generowane i podtrzymywane przez implementację tych technologii. Środowisko to będzie jakościowo inny niż ten, który istniał przed rozwój tych technologii.

Giant Global Graph był używany po raz pierwszy przez wynalazcę sieci World Wide Web, Tim’a Berners-Lee. Wykorzystał on tą technologię na swoim blogu.
Tim Berners-Lee uważa, że sieci społeczne znajdują się wewnątrz i pomiędzy stronami sieci społecznościowych, takich jak Facebook. Zakłada on, że ludzie mogą używać słowa „graf”, by odróżnić te z „sieci”. Uważa również, że chociaż nazwał ten graf „sieć semantyczna”, może powinien być nazywany ” Giant Global Graph ” (wielki globalny graf).
Znaczące jest, że wielki globalny graf wydaje się mieć duży wkład w koncepcję Facebook’a oraz nazwanie ich projektu „Open Graph” oraz protokółu [6], co jest motywacją, aby rozszerzyć swoje podejście do portali społecznościowych poza granice strony Facebook’a , pozwalająć na łączenie sieci lub „grafu” między użytkownikami Facebooka, oraz pomiędzy użytkownikami Facebooka a obiektami danych internetowych, które ich interesują

W długoterminowej wizji, myślenie w kategoriach grafu, a nie sieci ma kluczowe znaczenie dla wykorzystania sieci mobilnej, urządzeń różniących się między sobą, które dają nam dostęp do sytemu. Potem, kiedy zarezerwuje lot to jest to lot, który mnie interesuje. Nie strona lotu na stronie biura podróży, lub na stronie linii lotniczych, ale URI (wydane przez linie lotnicze) z samego lotu. To, co będę rezerwował. Niezależnie od wykorzystywanego urządzenia, telefonu którym wyszukuję rezerwację, mam dostęp do zintegrowanego systemu rezerwacji wraz z wszystkimi informacjami o locie z różnych źródeł. Zadaniem rezerwacji i kupowania biletu lotu będzie obejmować wiele interakcji. Lot będzie podstawową rzeczą w mojej świadomości, powiązane strony internetowe drugorzędną.

Bibliografia:
1. http://www.labnol.org/internet/web-3-concepts-explained/8908/
2. http://dig.csail.mit.edu/breadcrumbs/node/215

Karol Kowalski 84828

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: