AMA, czyli pytaj o wszystko

- autor: tsissput

Ludzie od wieków są ciekawi świata. Jest wiele interesujących nas rzeczy i w związku z tym wiele pytań, na które w naszym codziennym życiu szukamy odpowiedzi. Nie zawsze mamy jednak możliwość zadania ich odpowiedniej osobie, która może nam tej odpowiedzi udzielić. Wiele zmieniło się w tej kwestii po popularyzacji Internetu, kiedy nie tylko mamy ułatwiony dostęp do informacji, ale także do osób mogących odpowiedzieć na nurtujące nas pytania – innych użytkowników Internetu.

Wraz z rozwojem Internetu rozwijała się również jego część odpowiedzialna za komunikację. Dawnym fenomenem Internetu były popularne niegdyś czaty, dostępne na wielu portalach informacyjnych. Jedną z metod na przyciągnięcie internautów do odwiedzenia swojego portalu były czaty z popularnymi osobami i chyba można uznać to za skromną namiastkę AMA. Dlaczego i co jest tak fascynującego we wspomnianym już AMA? O tym za chwilę…

AMA, czyli skrót od „Ask Me Anything”, jak sama nazwa wskazuje to możliwość zadania pytań osobom, które odpowiadają na nie z podanej przez siebie dziedziny. Czym są te dziedziny? Otóż osoby tworzące AMA odpowiadają głównie na pytania z zakresu swojej profesji i hobby, ale także na temat swojego życia osobistego – np. chorób. Kto może zostać twórcą AMA? Praktycznie każdy, kto uważa, że ma coś ciekawego do zaoferowania innym internautom. Gdzie można zadawać pytania lub stworzyć własne AMA? Głównie AMA tworzone są w popularnych obecnie serwisach społecznościowych – za granicą jest to portal Reddit, natomiast w Polsce najbardziej popularnym pod tym względem miejscem jest serwis o nazwie Wykop.

Ask Me Anything za granicą

Pomysł AMA zrodził się za granicą. Na portalu Reddit powstało bardzo wiele wątków z tagiem AMA, wiele z nich przypadło internautom do gustu i cieszy się ogromną popularnością. Na portalu Reddit z AMA związany jeszcze jest bardzo popularny skrót IAmA, którego znaczenie to: „I am a”. Patrząc na całą twórczość użytkowników serwisu największą popularnością cieszyło się AMA założone przez… samego Prezydenta Stanów Zjednoczonych, Baracka Obamę (sic!). Nie da się ukryć, że AMA medialnych osób cieszą się dużą popularnością. Wśród osób, które zdecydowały się odpowiadać na pytania internautów znajdują się między innymi: Bear Grylls (znany ze sztuki przetrwania), David Copperfield (słynny iluzjonista), Tony Hawk (słynny deskorolkarz) czy twórca jednego z najnowszych, popularnego szczególnie wśród internautów, hitu o nazwie „Gangam Style” – PSY. AMA zakładało też kilka osób powiązanych z jednym tematem – wprawdzie dwa osobne wątki założyli na przykład współtwórcy programu „Pogromcy Mitów” (Adam Savage oraz Jamie Hyneman),  ale za to na jeden wspólny wątek zdecydowali się muzycy ze znanego zespołu „Tenacious D” (Jack Black oraz Kyle Glass). Nie da się ukryć, że w przypadku znanych osób najczęściej występuje zależność, w której popularność AMA jest wprost proporcjonalna do popularności ich twórców wśród internautów.

Wśród użytkowników portalu wielką popularnością cieszą się jednak również osoby nie aż tak bardzo medialne, jak wymienione wyżej, a jednak takie, które mają ogromną wiedzę w bardzo specyficznym, a zarazem ciekawym temacie. Jako idealny przykład służyć tutaj może AMA znanego psychologa – Phila Zimbardo, który znany jest ze słynnego stanfordzkiego eksperymentu więziennego (Stanford Prison Experiment). Do jednych z bardziej ciekawych AMA zalicza się również tematy założycieli popularnych serwisów internetowych – na odpowiadanie na pytania internautów zgodzili się na przykład Stephen Wolfran (m.in. twórca programu „Mathematica” czy słynnej wyszukiwarki „Wolfram|Alpha”), jak również twórca znanego portalu Imgur. Istnieje również kilka AMA astronautów, którzy wrócili z wyprawy; inżynierów i naukowców mających udział w misji Mars Curiosity Rover (łazika wysłanego na Marsa), czy AMA, którego twórcą jest Neil deGrasse Tyson (astrofizyk amerykański).

AMA to jednak nie tylko osoby, które są popularne, czy mają ogromną wiedzę. Na bardzo osobiste wspomnienia zdecydowała się 17-letnia dziewczyna, która przeżyła strzelaninę na wyspie Utøya – jak sama napisała, w trakcie odpowiadania na pytania zdała sobie sprawę, że nie była bliska śmierci 6 razy jak jej się wcześniej zdawało – wracając do wspomnień zdała sobie sprawę, że udało jej się uniknąć śmierci aż 8 razy. Natomiast na bardzo sympatyczne AMA zdecydowała się Pani, która dwa dni po założeniu swojego wątku obchodziła setne urodziny – w tym przypadku w odpowiadaniu na pytania internautów pomagał jej wnuk.

I AMA w Polsce

Patrząc na AMA stworzone w naszym kraju na portalu Wykop można znaleźć również masę interesujących wątków. O dziwo, w naszym kraju największą popularnością nie cieszyło się AMA osoby bardzo medialnej (przynajmniej jeszcze), za to osoby bardzo popularnej wśród Wykopowiczów – Jędrka, który jest kapitanem zamku Chojnik. Mimo wszystko znanych osób nie mogło również i u nas zabraknąć – jednym z najbardziej popularnych tematów były AMA np. sławnego aktora – Cezarego Pazury, twórcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – Jurka Owsiaka, czy Bohdana Smolenia – założyciela Fundacji Stworzenia Pana Smolenia.

Zdecydowanie więcej jednak wśród najbardziej popularnych tematów znaleźć można wątków założonych przez użytkowników Wykopu z bardziej lub mniej powszechnymi zajęciami. I tak oto zapytać można było między innymi: pracownika punktu dorabiającego klucze; osobę, która wyjechała do pracy, na wakacje lub mieszka za granicą (można poczytać o warunkach życia m.in. w Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy nawet Korei Połnocnej), kelnera z restauracji Magdy Gessler, użytkownika, który wybudował własny dom, dyspozytora medycznego, osobę niesłyszącą od urodzenia, informatyka śledczego, jak również i twórcę samego Wykopu – użytkownika o pseudonimie m_b – Michała Białka.

Wśród AMA na Wykopie warto szczególnie wspomnieć o kilku z nich, które odbiły się naprawdę szerokim echem wśród użytkowników serwisu. Pierwszym z nich było AMA jednego z pracowników firmy Solaris, niestety po interwencji firmy owy wykop został usunięty – do tej pory jednak można znaleźć w sieci zrzuty ekranów z tamtego AMA. Nieco inaczej wyglądała jednak kwestia byłego – podobno – pracownika Allegro; w tym przypadku jednak Allegro zdecydowało się umieścić w odpowiedzi własne oficjalne AMA z pracownikami firmy, którzy odpowiadali na zadane przez internautów pytania. Największym chyba jednak echem odbiło się AMA, które było wspierane przez administrację serwisu i zostało założone w celu zadawania pytań osobom tworzącym program „The Voice of Poland”. Znalezisko to jednak nie przypadło do gustu Wykopowiczom i zostało bardzo szybko zakopane przez użytkowników, a w formie odpowiedzi na nie powstało AMA o nazwie „Jem jogurt” cieszące się bardzo wysoką popularnością.

O AMA pisać można naprawdę wiele. Liczba tematów, które powstały w ramach AMA jest ogromna, ciężko jest streścić wszystkie z nich, a naprawdę wielka część z nich jest bardzo interesująca. Jeśli jest się zainteresowanym pozostaje więc nic innego jak regularnie odwiedzać podane powyżej portale, aby samemu móc zadawać pytania. A może i nie tylko zadawać? Czy właśnie nie nadszedł czas, aby założyć własne AMA? O to już musisz drogi czytelniku zapytać samego siebie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: