Linked data

- autor: tsissput

W dzisiejszych czasach prawie każdy posiada komputer z dostępem do Internetu. Każdy kto przegląda sieć, szukając informacji, czytając artykuły wykorzystuje linked data. Mechanizm ten wykorzystuje Semantic Web którego celem jest połączenie różnych danych.  Obecnie nasze komputery bez naszej pomocy nic by same nie zrobiły, to my kierujemy nimi wskazując im poprawną drogę, dzięki nam wykorzystują swoją siłę – bez nas były by tylko blaszaną puszką. Linked data umożliwia powstanie nowych aplikacji. Obecnie istniejące przeglądarki powiązanych danych, umożliwiają przeglądanie i wyszukiwanie między źródłami wzdłuż połączeń między danymi. Mechanizmy te przeszukują sieć powiązanych danych między wieloma źródłami, dzięki czemu możliwe jest wykonanie ekspresyjnych zapytań o wielkich możliwościach w bazach danych.

Linked data to najefektywniejsze metody na temat tworzenia rozwiązań między danymi pochodzącymi z różnych źródeł w sieci. Przedstawione dane mogą być zróżnicowane tak jak bazy danych z różnych organizacji. Linked data można nazwać systemem który łączy precyzyjnie dane i wiarygodne źródła.

Dzieje się tak za pomocą:

odnośników URI

składni RDF

 

Odnośniki URI czyli Universal Resource Identifier to internetowym standardem który pozwala rozpoznać zasoby w sieci. Z reguły jest to duża ilość znaków, zapisana według standardów. Przykładem jest URL, który wskazuje także metodę dostępu.

Składnia URI wygląda następująco:

-wzór skrócony hierarchiczny zaczyna się od ukośnika / np :// przykładem może być link do strony http://www.wikipedia.org

<schemat> : <część hierarchiczna> [ ? <zapytanie> ] [ # <fragment> ]

-wzór skrócony niehierarchiczny, występuje tylko dwukropek : przykład mailto:jakas-osoba@wikipedia.org

URI odnoszą się do konkretnych ludzi, zdarzeń ale także pojęć, można je również wykorzystywać do poznania danych z dysku naszego komputera, różnego rodzaju notatek, kontaktów, wiadomości czy plików. Podsumowując pojęcie URI jest narzędziem do identyfikacji ogółu.

Kolejny aspekt to odnośniki RDF – metody które pozwalają na przedstawienie zasobów sieci Web, oparte są na XML głównym ich zadaniem jest wyświetlenie informacji zawartych w sieci w taki sposób aby były łatwo zrozumiałe dla komputerów. Celem odnośników RDF jest stworzenie standardu zapisu danych o danych, w których nie było by chaosu jak w znacznikach <meta>. Pozwoliło by to na automatyczne przetwarzanie treści i jednocześnie umożliwiło by łatwiejsze poszukiwanie informacji oraz śledzenie danych na interesujący nas temat.

Linked Open Data oraz semantic web stają się coraz popularniejsze, co za tym idzie coraz więcej ludzi stara się mieć swój wkład w tej dziedzinie. Liczba entuzjastów rośnie bardzo szybko, a sami zainteresowani tym tematem starają się wprowadzić coraz to lepsze metody uzyskania dostępu do danych. Ponad to osoby zaangażowane w projekt Linked Data robią wszystko co mogą aby udostępnić publicznie dostęp do danych, które są w obecnych czasach zamknięte przez rządy czy służby, myślę że szczególnie zainteresowanie miałyby dane dotyczące nauk ścisłych. Materiały w Linked Data stale rosną, a razem z nimi liczba wiarygodnych danych.

 

 

Bibliografia

http://pl.wikipedia.org/wiki/Uniform_Resource_Identifier

http://www.archiwistyka.pl/artykuly/artykuly_i_felietony/530

http://pl.wikipedia.org/wiki/Resource_Description_Framework

http://www.w3.org/standards/semanticweb/data

Autor 119919

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: